ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan ile Çipras arasında Lozan tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Lozan Anlaşması güncellenmeli" açıklamasına karşılık Yunanistan Başbakanı Çipras, "Lozan Anlaşması'nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 17:59

ATİNA- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü. İki lider görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Erdoğan'ın "güncellenmeli" dediği Lozan Anlaşması tartışma yarattı. Erdoğan ve Çipras, birkaç kez birbirlerinin ardından söz aldı.

Erdoğan, dün bir Yunan televizyonunda katıldığı programda, "Lozan'ın da bir güncellenmeye ihtiyacı var. Güncelleme derken, A'dan Z'ye bir değerlendirmeye tabi tutulabilir. Yunanistan'ın da rahatsız olduğu bazı madde başlıkları olabilir. Bunlar oturulup konuşulur" demişti.

Erdoğan'ın bu sözlerine Çipras, basın toplantısında yanıt verdi. Çipras, ayrıca "Lozan Anlaşması'nın yeniden yapılandırılması söz konusu olamaz" ifadesini kullandı.

Çipras, ayrıca "Yunanistan, demokratik bir Türkiye'yi her zaman destekler. Yunanistan'ın temel ilkesi ve değeri demokratik süreçlere saygıdır. Bizim ülkemiz demokrasi ve özgürlük ülkesidir. Yunanistan'ın darbecileri destekleyecek bir ülke olmadığını Sayın Erdoğan'a söyledim. Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Yargı kararları bağımsız şekilde alınır ve hepimiz tarafından saygıyla karşılanır" dedi.

Göçmen krizi anlaşmasıyla Ege'de ölümlerin önüne geçildiğini savunan Çipras, "2018 yılında iki ülke arasında en iyi havanın yakalanması için elimizden gelen çabayı sarf etmeliyiz. Sizi yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum, Türk-Yunan ilişkilerinde" dedi.

Çipras'ın ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizimle en rahat empati kuracak ülkeler arasında Yunanistan geliyor. Bizim için özellikle 15 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden FETÖ mensuplarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. FETÖ'cü şahısların Türkiye'ye iadesiyle ilgili Sayın Çipras'la başlattığım görüşmede, bugün de Yunan yargısına benim bir çağrım var. O da şudur: Gecikmiş adalet adalet değildir" dedi.

Erdoğan, Lozan Anlaşması konusunda ise "Lozan'ı iyi anlamak gerekiyor. Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasında bir anlaşma değildir; 11 ülkenin katılımını kapsar. Mesela Lozan'ın kapsamında Japonya da var. Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Orada 150 bin azınlık var. Bunların hukukunu araştırmak, korumak Yunanistan'ın görevi olsa gerek. Hala bir baş müftülük meselesi çözülemedi. Orada baş müftü seçimle değil atamayla geliyor. Lozan ne diyor? Seçimle gelir. Benim ülkemde, bugüne kadar Türkiye'de Hristiyanların kiliseleriyle ilgili bir sorun yaşamadık. Sümele Manastırı'nı biz yapıyoruz. Çözüme odaklanalım, bardağın boş tarafıyla değil dolu tarafıyla uğraşalım, netice isteyelim. Bizim artık zaman kaybına tahammülümüz yok" dedi.

Erdoğan'ın sözlerinin ardından Aleksis Çipras yeniden açıklamalarda bulundu. Çipras, şunları söyledi:

"Önceki zaman zarfında Lozan ile ilgili sözlerimin tam olarak anlaşılmadığını anladım. Kendisi yeniden görüşülmesini istemiyor. Yunanistan'ın toprak bütünlüğü ile ilgili olarak herhangi bir durum söz konusu değil. Bizim sınırlarımız Lozan ile belirlenmiştir. Lozan anlaşması ile ilgili bir güncellemeden bahsediliyor, bu anlaşmanın doğru şekilde uygunlanmasından bahsedildi. Trakya'daki Müslüman azınlık ile Türkiye'deki Yunan azınlık bizi yakınlaştıran unsurlar olmalıdır. Yunanistan vatandaşı Müslümanlarla ilgili hükümetimiz hassas davranmakta ancak bu konularla ilgili daha fazla adımla atılması gerektiğine de inanıyorum. Ancak Yunanistan'daki vatandaşlarla ilgili konular başka ülkeleri ilgilendiren konular değil.

Erdoğan'ın Ege'deki, Kıbrıs'taki fikir ayrılıklarından bahsettiğini duydum, Kıbrıs'la ilgili olarak ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır bu mesele açık. Bu çerçevede kimin suçlu olduğuna dair tartışma söz konusu. Bu durum 43 yıldır devam ediyor."

Çipras'ın ardından tekrar Erdoğan söz aldı. Erdoğan, şunları söyledi:

"Azınlıklar konusuna tekrar değinmek istiyorum. Her şeyden önce batı Trakya'da baş müftü meselesinin atanmış veya seçilmiş olması konusu bana göre çok ciddi bir yaradır. Sayın başbakan bu konunun çözümüyle ilgili gerekli adımı da atacaktır. Bunu iç meselemiz olarak görmek güzel bir düşünce. Bize ona aykırı bir şey söylememiz mümkün değil. Ricada bulunmamız herhalde isabetli olur, soydaşımızdır.

Mülteciler meselesine yönelik bu konu teknik boyutu çok ileri derecede ve dışişleri bakanımız, Yunanistan dışişleri bakanı birlikte çalışmak suretiyle bu işin teknik boyutunu aşmanın yollarını arayacaklar.

Atacağımız diğer adım Kıbrıs konusunda da adil kalıcı çözümü bulmammız gerekiyor ve yaşı itibariyle Çipras'ın 43 yıldır bunun böyle devam ediyor demesi 63 yaşında olduğuma göre hep yaşadım, yaşıyorum. Öyleye bu işin çözmenin yollarını arayacağız. Ben ciddi bir deneyime sahibim, süreci de hep takip ettim. Takip ettiğim sürece minderden kimlerin kaçtığını biliyorum. Bütün belgeleri, bilgileri verebilirim. İkide bir asker bulundurma deniliyor. Yunanistan asker bulundurmuyor mu? Aynı şekilde orada asker bulundurma Annan planı uygulanmış olsaydı bugün bu noktaya gelmiş olmayacaktı. Oradaki referandumda kim ters hareket etti, Güney Kıbrıs ters hareket etti ve bu günlere geldi. Temenni edelim ki bu işi bundan sonraki süreçte daha iyi ele alır ortak çalışmalarımızla bunu çözüme kavuştururuz diyorum."