ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roboskili aileler: Adalet ayaklar altında

Adalet arayışlarının 310. haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, katliama ilişkin ne adli ne de idari soruşturmada bir ilerleme olmadığını ifade ederek, adaletin ayaklar altına alındığını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 17:15

ŞIRNAK - Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 310. haftasında da yakınların mezarı başında bir araya geldi.

"Roboski için, adalet için, failler yargılansın" pankartını açan aileler adına Veli Encu açıklama yaptı. 2170 gündür aradıkları adaleti bulamadıklarını ifade eden Encu, yaşanan katliam sonrası TSK ve AKP'nin yetkililerinin istifa etmeleri gerektiğini belirtti. Katliama ilişkin ne adli ne idari soruşturmada bir ilerlemenin olmadığını vurgulayan Encu, adaletin ayaklar altına alındığını kaydetti.

Haksızlıkların sistematik bir hal aldığının altını çizen Encu, şöyle dedi: "Toplumun her kesiminin parçalanmış bir şekilde birbirine karşı kutuplaştığı bu karanlık tünelden ancak daha çok hukuk daha çok demokrasi ve daha çok adalet ile çıkmak mümkün olacaktır. 310 haftadır bizler bu tünelden çıkışın ancak adalet ile mümkün olabileceğini haykırıyoruz. Bu adaletin toplumun tamamına yayılarak ve toplumun en büyük travmalarından biri olan Roboski'ye adaletin gelmesi ile sağlanarak tesis edilebileceğine olan inancımız bizleri her hafta burada bir araya getiriyor."