ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Reza Zarrab'ın itiraflarında 7. gün: Emsali olmayan dava

Reza Zarrab'ın ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoyu delerek yaptığı faaliyetlerle ilgili itirafları devam ediyor. Davanın 7. günkü duruşmasında yargıcın sorusu üzerine savcı "emsali olmayan dava" değerlendirmesi yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 20:05

HABER MERKEZİ - Reza Zarab'ın itirafçı olduğu ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı dava 7. gününde devam ediyor.

Duruşma avukatların hakimle yaptığı değerlendirmeyle başladı.

Duruşma öncesi görüşmelerde, savcı OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) düzenlemelerinde yer alan içinden çıkılmaz nüanslar hakkında yargıca sorular soruyor. Yargıcın, "Bu güney bölgesindeki dava daha önce emsali olmayan bir dava mı" sorusuna savcı, "Evet" yanıtını verdi. Yargıç, OFAC yönetmeliğiyle ilgili ifade verecek tanıklarla ilgili savunmanın kurum yönetmeliğinin tarihçesiyle ilgili çapraz sorgu yapabileceği kararını verdi.

Sorguya geçilmeden önce Zarrab'ın itirafçı olması nedeniyle tek sanık durumuna düşen Atilla'ya ait sorgu görüntüleri izletildi.

Atilla'nın avukatı Victor Rocco, müvekkilinin yaptığı iddia edilen işlerin, cezai kovuşturmayla değil, sadece ABD finans sistemine giriş yasağıyla cezalandırıldığını öne sürüyor. Atilla'nın avukatı Rocco, "Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı'ymış gibi hareket ediyor" dedi.

Zarrab'ın çapraz sorgusu kaldığı yerden devam etti. Dinletilen ses kaydı Zarrab ile Süleyman Aslan'ın arasında Temmuz 2013'te yaptıkları görüşmeye ilişkindi.

Zarrab daha önce ifadesinde, İran'la bağlantılı işlemlerinin kimi zaman Halkbank'ın alt kademelerdeki çalışanlarına takıldığını söylemişti. Görüşmede "İşler Hakan Atilla'da o kadar takılmıyordu" diyor.

Reza Zarrab, Happani için 'sağ kolum' ifadesini kullandı. Zarrab ile Happani arasındaki başka bir görüşmeye geçiliyor. Görüşmede Süleyman Aslan'ın Volgam ("gıda" şirketlerinden biri) ile ilgili söylediklerinden bahsediliyor.