ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Maxmur saldırısında oklar MİT'i gösteriyor'

Maxmur Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı Meclis Eş Başkanı Budak, dün akşam kampa yönelik gerçekleştirilen saldırıdan Türkiye'yi sorumlu tuttu.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 14:46

HABER MERKEZİ - Maxmur kampındaki öz savunma güçlerine dönük dün akşam gerçekleşen saldırıya ilişkin ANHA'ya bilgi veren Maxmur Meclis Eş başkanı Filiz Budak saldırıdan Türk devletini sorumlu tuttu. Budak, Birleşmiş Milletler ve Irak hükümetinden saldırının nereden geldiğini ortaya çıkarılması için sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.

ANHA'ya konuşan Filiz Budak, uzun süredir Türk devletinin Maxmur kampını boşaltmak için girişimlerde bulunduğunu hatırlatarak, "Bu girişimleri sonuçsuz kalınca kamp içinde saldırılar yapmaya başladılar. Bundan bir süre önce iki arkadaşımızın şehit edildiği saldırıyı da yine MİT'e bağlı kişiler yaptı. Bir şekilde bizi teslim alarak, kampı boşaltmak istiyorlar. Ama başaramadıkları için şimdi de bu saldırıyı gerçekleştirdi. MİT'in saldırı üzerinden daha saniyeler geçmişken kendi sosyal medya hesabından saldırının gerçekleştiği bilgisini paylaştı. Daha köy içinde bile insanlar ne olduğunu anlamamışken bunların bu açıklamayı yapmış olmaları oldukça manidardır. Belli ki saldırıyı kendileri yaptı ki hemen bilgiyi paylaştılar" dedi.

Bir süredir kamp üzerinde çeşitli oyunların döndüğünü, saldırıların gerçekleştiğini hatırlatan Budak, dün geceki saldırının da bunun bir devamı olduğunu belirterek, BM'yi saldırılara karşı sorumlu davranmaya çağırdı.

"Burası bir mülteci kampı. BM'nin bu kampa karşı sorumlulukları var. Ancak saldırıdan bu yana tek bir açıklamaları olmadı. BM yetkilileri kamp yetkililerini arayarak durum hakkında bilgi alma girişiminde bulunmadılar" diyen Budak, Irak hükümetinin sessizliğine de tepki göstererek, "Tüm bulgular saldırının havadan gerçekleştiğini gösteriyor. Irak hükümeti kendi havasını kullanarak bu saldırıyı gerçekleştiren güçleri ortaya çıkarmalı ve hesap sormalıdır" dedi.

Budak ilerleyen saatlerde saldırıya ilişkin detaylı bir açıklama yapılacağını söyledi.