ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Bilgen Maxmur kampına saldırıyı kınadı

Maxmur kampına saldırıyı kınayan HDP Sözcüsü Aygan Bilgen, "Saldırıyı provokatif ve tehlikeli bir girişim olarak görüyor ve mahkum ediyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 14:11

ANKARA- HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Maxmur mülteci kampına yönelik saldırıyı kınadı.

Yazılı açıklama yapan Bilgen, BM denetiminde olan ve sivillerin yaşadığı kampa dün akşam saldırı düzenlendiğini, ölü ve yaralılar olduğunu hatırlattı.

Yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine, Maxmur Halk Meclisi'ne ve halka başsağlığı dileyen bilgen, "Mexmûr Mülteci Kampı, 1990'lardan itibaren köyleri yakılıp yıkılarak zorunlu göçe maruz bırakılan Kürtlerin yaşadığı bir kamptır. Dün akşam saatlerinde yapılan saldırı, 90'lardan itibaren bu insanların maruz kaldığı hak ihlallerinin bir devamı ve uzantısıdır" dedi.

Barışa, eşit ve birlikte yaşama ihtiyaç duyulan bir dönemde yeni savaş ve çatışmalara zemin hazırlayacak saldırıların bölge halklarının bugününü ve geleceğini tehdit ettiğini ifade eden Bilgen, "Dün yapılan saldırıyı da bu bağlamda provokatif ve tehlikeli bir girişim olarak görüyor ve mahkum ediyoruz. Yerel ve uluslararası yetkililere bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri acilen almalarını hatırlatıyoruz. Failler bulunmalı, uluslararası hukuk ve BM kuralları çerçevesinde yargılanarak cezalandırılmalıdır" dedi.