ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ESP: Kudüs Filistin kentidir ve öyle kalmalıdır

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ün işgalci İsrail'in başkent olarak tanınması kararına tepki gösteren ESP, kararla Kudüs'ün yeniden işgal edildiğini kaydetti. Kudüs'ün çoğulcu yapısıyla Filistin kenti olduğuna dikkat çeken ESP, "Filistin halkının sürdürdüğü direniş haklı ve meşrudur" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 15:01

ANKARA - Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ABD Başkanı Trump'un, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarına dair kararına ilişkin açıklama yaptı.

"Kudüs Filistin kentidir, öyle kalmalıdır" diyen ESP, ABD emperyalizminin aldığı kararın Filistin halkına karşı bir savaş ilanı anlamına geldiğini söyledi. ESP, "Bu karar, ABD'nin uzun süredir Ortadoğu'da sürmekte olan savaşı yaygınlaştırma politikasının bir parçasıdır. Bölgede yaşanan savaş ve istikrarsızlık kaynaklarından biri olarak ABD emperyalizmi Filistin İsrail çatışmasını yeni bir düzleme taşımaya çalışmaktadır. Irak'ta, Suriye'de bitmeyen savaşlar, Lübnan'da Başbakan Harriri'nin istifa ettirilerek Hizbullah'a savaş ilan edilmesi ve siyasi istikrarsızlığı derinleştirme çabaları, Yemen'de Husi'lere karşı sürdürülen yıkım ve savaş gibi unsurlara İsrail'in Filistin savaşını derinleştirme de eklenerek savaşı yeni bir aşamaya sıçratmak istemektedir. İran-Rus ekseni ile ABD arasındaki bölgesel rekabet ve savaşa Filistinliler kurban edilmek istenmektedir" dedi.

Kudüs'ün tarihsel olarak birçok kültüre beşiklik yaptığı belirtilen açıklamada, kararın Kudüs'ün çoğulcu yapısının ortadan kaldırılarak 'Yahudileştirme' politikasının bir devamı olduğuna dikkat çekti. Kudüs'ün yeniden işgal edildiğini kaydeden ESP, "Filistin halkının sürdürdüğü direniş haklı ve meşrudur. Partimiz, direnen Filistin halkının yanındadır" dedi.

'AKP'NİN KUDÜS POLİTİKASI İKİYÜZLÜDÜR'

AKP'nin Kudüs kararını iç politikadaki sıkışmışlığını açmanın bir malzemesi haline getirdiğini belirten ESP, açıklamanın devamında şunları belirtti:

"AKP iktidarı yine ikiyüzlülüğünü sergilemektedir. Bir taraftan İsrail Siyonistleri ile askeri diplomatik, ticari ilişkilerini sürdürürken diğer yandan İsrail karşıtı söylemlerle halklarımızın Filistin davasını kendi kirli amaçlarına alet etmektedir. Oysaki, Mavi Marmara olayında 20 milyon dolar alarak Filistin davasını satanlar kendileri değilmiş gibi davranmaktadır. İsrail'le yapılan Mavi Marmara anlaşmasında Kudüs'ü ABD'den önce başkent olarak tanıyan ve ilan eden AKP/Saray iktidarı olmuştur. Kudüs, Filistin kentidir ve çok kültürlü, farklı inançlardan halkların yan yana yaşadığı bir kent olarak kalmalıdır. İşgalci İsrail Siyonistleri Kudüs'ten işgal ettiği topraklardan derhal çekilmelidir."