ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Emin Şakir hafızayı ortadan kaldırmak için mi tutuklandı?'

HDP'li Filiz Kerestecioğlu, Adalet Bakanı'na "Emin Şakir'in tutuklanması ile siyasetin hafızasını ortadan kaldırmak mı amaçlanmaktadır?" diye sordu.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 16:27

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, sosyalist yayınları web sitesine yüklediği için tutuklanan Emin Şakir'in durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Kerestecioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi veren Kerestecioğlu, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyesi Emin Şakir'in tüm sosyalist yayınları web sitesinde arşivlediği için tutuklandığını hatırlattı. Kerestecioğlu, "Dokümanların, bilgilerin korunması, erişilebilir olmasının sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla topladığı arşivin suç sayılması ve bu tarihsel belgelerin yayılmasını engellemek aynı zamanda bu belgelerin yok edilmesine sebep olmaktadır. Emin Şakir Türkiye'deki tüm sol, sosyalist yayınların arşivini tutmakta, hazırladığı bu arşiv, yerel ve uluslararası alanda pek çok araştırmacı için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Emin Şakir'in tutuklanması ifade özgürlüğünün açıkça ihlalidir" dedi.

Adalet Bakanı'na "Emin Şakir'in tutuklanması ile siyasetin hafızasını ortadan kaldırmak mı amaçlanmaktadır?" diye soran Kerestecioğlu, daha önce zaten yayınlanmış olan gazete ve dergilerin bir web sitesinde tekrar yayınlanmasının neden suç olduğunu sordu.