ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Demirtaş davasına alınmayan heyet: Demokrasi ölmüş

Demirtaş ve Yüksekdağ'ın duruşmalarını takip etmek için 10 ülkeden Ankara'ya gelen heyetler, "Demokrasi ölmüş" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 17:45

ANKARA - Tutuklu Hakların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın duruşmalarını takip etmek amacıyla 10 ayrı ülkeden Ankara'ya gelen, ancak duruşmaları izlemelerine izin verilmeyen uluslararası heyetler, HDP Genel Merkezi'nde basın toplantısı yaptı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy yaptığı konuşmada, heyetlerin gelişinin önemine işaret ederek, heyetlerin engellenmesinden dolayı kendilerinin "üzgün ve mahcup" olduklarının altını çizdi. Uzun süredir HDP üzerinde ciddi baskılar olduğunu ve sayılarını takip edemedikleri çoğunlukta çalışanlarının cezaevlerinde bulunduğunu vurgulayan Özsoy, "Bunlar zor zamanlar ama bu zor zamanları aşacağız" dedi.

BİLGEN: KARA BİR LEKE

Daha sonra konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, bütün katılımcılara destek ziyaretleri için teşekkür ederek, "Bu tür davalar bir ülkenin siyasi hayatında önemli sembollerdir. Dün ve bugün devam eden iki eş başkanlarımızın davası bu ülkenin tarihine kara leke olarak geçecektir. Türkiye'nin taraf olduğu bütün sözleşmelerin ayaklar altına alındığı iki gün yaşadık" dedi. Bilgen, partililerin Ankara'ya gelmesi ve duruşmaları izlemesinin engellendiğini dile getirerek, "Birçok ilde partililerimizin henüz bulundukları illerden çıkmadan araçları bağlandı, cezalar kesildi. Bugün Ankara'ya girmeleri engellendi. Oysa Türkiye iç hukukunda yargılamanın adil olması, herkesin duruşmayı izleme imkanı önemli bir koşullar olarak tarif edilmiştir. Dün de bugün de bu koşul engellenmiştir" dedi.

Bilgen, gazetecilerin engellendiğini ve duruşma salonuna girmesinin durdurulduğunu belirterek, uluslararası heyetlerin mahkemeye alınmadıklarını hatırlattı. "Biz çıkışta partililerimize herhangi bir açıklama yapma imkanı bile bulamadık" diyen Bilgen, bu girişimlerinin de tehditle karşılaştığını söyledi. Bilgen, "Bu tür davaların sadece mahkeme salonlarında sonuçlanmayacağını, aslında toplumsal mücadele, uluslararası dayanışmayla sonuca ulaşacağının farkındayız" şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan heyetler, şunları ifade etti:

OWEN: SKANDAL!

İngiliz Aktivist Margaret Owen: "HDP'ye bizi buraya davet ettiği için çok teşekkür ederiz. 15 yıldır buradaki mahkemeleri takip ediyorum. Dün ve bugün olanlar dibe vurmaktır. Gerçekten kabul edilemez, sinir bozucuydu. Korkunç olduğu kadar parlayan ışıklar da var. Muhteşemdi, harikaydı, Figen'in cezaevinden yazdığı mektup harikaydı. Onun mektubu o kadar cesaret vericiydi ki... Biz orada yaşananları görmeyi çok istedik ama olmadı. Umarım ülkemi Erdoğan'ın yancısı olmaktan alıkoyabiliriz. Dün ve bugün başımıza gelenler bizim açımızdan şoke edici bir durumdur. Biz uluslararası gözlemciyiz. Bu anormal bir karşılama şekli ve skandala varan bir boyutu var. Kendi gözlerimizle denetlemek istediğimiz durumun sebebi Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yargılandığı sebepler geleceğimizi şekillendiren sebeplerdir. Onlar hapiste olduklarında biz de kendimizi hapiste hissediyoruz.

KERİMO: KÜRT HALKININ YANINDAYIZ

İsveç Parlamentosu'ndan Yılmaz Kerimo: Maalesef Türkiye'ye sadece mahkemeleri izlemek için gelebiliyoruz. Türkiye'de demokrasi büyük darbe aldı. Avrupalı parlamenterler olarak kötü görüyoruz. Bizi mahkemeye almamaları bile her şeyi gösteriyor. Demokrasi bir kenara atıldı. Hakim önce bizim salona girmemize izin verdi ancak daha sonra polisin zoruyla kararından vazgeçti. Bütün demokrasilerde halkın seçtiğini halk götürebilir. Ama burada halkın seçtiğini Erdoğan kenara çekebiliyor. Biz Kürt halkının ve bütün ezilmişlerin yanındayız.

SCOTTO: SERBEST BIRAKILMALILAR

İtalya İlerici ve Demokrat Hareketi Temsilcisi Arturo Scotto: Burada sadece dayanışmamızı ifade etmiyoruz. Avrupa insan haklarına önem veren bir kıtadır. İtalya siyasi nedenlerden dolayı yaşanan zulmü kabul edemez. Demirtaş ve Yüksekdağ ile bütün HDP yöneticilerinin serbest bırakılmasını istiyoruz. Türkiye ve Erdoğan yönetimine karşı ekonomik cezaların uygulanmasını isteyecek.

MASKEY: BURADAKİ ADALETSİZLİĞİ ANLATACAĞIZ

İrlanda Parlamentosu Üyesi Paul Maskey: Burada adaletsizliğe şahit olduk. Biz kilometrelerce yol katettik. Ama duruşmayı izleyemedik. Ben İrlanda'ya bu cesur mesajı götüreceğim. Buradaki adaletsizliği anlatacağım. İrlanda'dan bütün Kürtlere ve ezilenlere dayanışmalarımı iletiyorum.

EİFRİNG: HÜKÛMETLERİMİZE BASKI KURACAĞIZ

Norveç Kızıl Parti Milletvekili Maria Eifring: Norveç'ten geliyorum. Bizim için çok çok önemliydi buradaki gelişmeleri görmek. Siyasi tutsakların nasıl muamele gördükleri çok önemliydi. Bunu deneyimledik. Burada dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz ve buradaki bilgileri ülkelerimize götüreceğiz. Kendi hükümetlerimize baskı kuracağız.

SWEENEY: ERDOĞAN KAZANAMAYACAK

Gazeteci Steve Sweeney:
İngiltere burada olup bitenlere ortaktır. İngiltere bu politikaları destekliyor, Kürtlere yönelik katliamları, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın tutuklanmasını destekliyor. Cizre, Nusaybin ve Sur'un yerle bir edilmesine katkı sunuyor. Silah satarak bunu yapıyor. Önemli olan, Türkiye'nin OHAL'i kaldırması için baskı yapılması gerekiyor. Demokrasi Türkiye'de suçlulaştırılıyor, kriminalize ediliyor. Tanık olduk, polis bugün halay çekenleri engelledi. Bunun politik bir eylem olduğunu söyledi. Ben bir gazeteciyim ve gerçeği ortaya çıkarmak görevimizdir. Sizin davanız insanlık davasıdır ve sizinle duruyoruz. Erdoğan gibiler değil, adalet kazanacak.

DARLEUX: DAHA ÇOK MÜCADELE...

Fransa Sol Parti Corinne More Darleux: İkinci kezdir burada davaları izliyoruz. Gelmeden oradaki elçiliğe başvurduk. Onlar bize davaları izlemek için herhangi bir akreditasyona ihtiyaç olmadığını söylediler. Ama burada akreditasyonumuz olmadığı için bizi engellediler. Temmuz ayından beri buraya gelmemiz isteniyor ama gelirken bizi engelliyorlar, bizi tanımıyorlar. Bizi ne kadar engellerlerse o kadar çok mücadele edeceğiz. Şubat ayındaki duruşmalara kesinlikle geleceğiz. Fransa Komünist Partisi'yle temasa geçtik. Elçiliğe gittik ve Türkiye'nin durumuna ilişkin bilgi verdik.

SJOSTEDT: KABUL EDİLEMEZ

İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt: Demirtaş ile geçen yıl İngiltere'de görüşmüştük. ‘Yakında tutuklanacağız ama gidip halklar için mücadele etmem gerekiyor' dedi. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hiçbir suç işlemedikleri halde içeride olmaları kabul edilemez. Onlar sadece azınlıkların haklarını talep ediyorlar, demokrasi mücadele ediyorlar. Bugün mahkemeye alınmamamız demek bizim burada olduğumuzun farkında oldukları demektir.

MCNULTY: BURADA KANUN YOK

İngiliz sendikacı Dennis McNulty: Bir sendika temsilcisi olarak burada mahkemeyi izlemek için geldim. Burada şahit olduklarım ömrümün sonuna kadar benimle kalacak. Bunları sendikama da anlatacağım ve daha kalabalık bir ekip olarak geleceğiz. Burada hiç kanun yok, yasalarınız yok edilmiş. İnsanların fotoğraf çekmesi, dans etmesi, halay çekmesi yasaklanmış. Umarım Londra'da burada olan biteni görecekler. Benim gördüklerim polis devleti kanunsuz bir devlet...

ARNOLD: DEMOKRASİ ÖLÜYOR

Londra İl Meclisi Üyesi Jannette Arnold: Çok sevdiğim Türkiye. Sevdiğim Türkiye diyorum, çünkü ben Türk ve Kürt diasporasını temsil ediyorum. Onların burada yaşananlara karşı nasıl dehşete düştükleri anlaşıldı. Biz buralara tatillere geliyoruz ama gelip bu yaşananları görmek istemiyoruz. Sizin tatil yaptığınız ülke ele geçirilmiş, demokrasi ölüyor. Erdoğan'a şunu söylüyorum, biz konuşacağız ve bu karanlıktan bahsedeceğiz. Senin zamanın kısıtlı.

THOMMASSEN: ÖNEMLİ İSİMLER

Norveç Barosu Üyesi Turid Thommassen: Norveç Kürt dayanışma grubu üyesi olarak buradayım. İnsanlar burada olan biteni takip etmek istiyor. Yargılananlar sıradan insanlar değildir, önemli şahıslardır. Onlara mücadeleleri için teşekkür ediyorum sadece Kürtler için değil herkes için mücadele ettikleri için teşekkür ediyorum.

DESAİ: SUÇA ORTAK OLMAYALIM

Londra Parlamentosu Üyesi Unmesh Desai: Duruşmayı izlemeye giden insanlar sadece dans ediyorlardı ve onlara müdahale edildi. Eğer buna sessiz kalırsak bu yaşananlara ortak olacağız. İngiliz Parlamentosu'nun üyesi olarak sesimizi yükselteceğiz. Bu, HDP'yi ortadan kaldırmak için siyasi bir davadır.