ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Barış akademisyenlerinin beraat talebine ret

Haklarında dava açılan 11 barış akademisyenin avukatlarının beraat taleplerini reddeden mahkeme, dava dosyalarının birleştirilmesi istemini de geri çevirdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 16:59

İSTANBUL- "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıkları için haklarında dava açılan barış akademisyenlerinin davalarına devam edildi. Barış bildirisi imzacısı 148 akademisyene dava açıldı. Davalar ayrı dosyalar halinde görülüyor. Salı günü başlayan dava süreci Mayıs 2018'e kadar her salı ve perşembe günleri devam edecek.

Bugün akademisyenler Seçkin Sertdemir, Eda Aslı Şeran, Yusuf Doğan Çetinkaya, Ahmet Bekmen, İrfan Keşoğlu, Feyza Ak Akyol, Hülya Kirmanoğlu, İlkay Yılmaz, Haydar Durak, Fatma Nihan Aksakallı ve Gözde Aytemur Nüfusçu'nun davaları görüldü.

İstanbul 32, 33 ve 34. Ağır Ceza Mahkemeleri'nde görülen davalarda söz alan avukatlar, derhal beraat talebinde bulundu. Avukatlar, aksi takdirde Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı'nın yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosya ile birleştirilmesini ve yargılamanın TCK 301'den yapılması için Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmasını istedi.

Av. Meriç Eyüpoğlu, şunları söyledi: "İddianameyi hazırlayan savcı önyargısız hazırlamış olsaydı görecekti ki bildiride herhangi bir örgüt ismi yer almıyor. İmzalanmış bildiri barış talepli bir metinden oluşuyor. Bu kapsamında derhal beraat kararının verilmesi şartları oluşmuştur" dedi.

Avukat Zinnet Özçelik ise "Adil yargılama açısından böyle bir yargılama kabul edilemez. Birleştirme konusunda birkaç hususa değinmek istiyorum. Bu bildiri yayınlandığı zaman yurt dışından bile destek verildi. Ancak hükümetin açıklamasının ardından savcılar bir anda harekete geçti" dedi.

Bütün düzenlemelere aykırı bir yargılama yapıldığını ifade eden Özçelik, "Savcının yetkisini kötüye kullanması sonucunda farklı sonuçlar doğuracağını, bu nedenle de adaletin tesis edilemeyeceğini düşünmekteyiz" dedi.

Mahkeme heyeti, beraat talebini reddederken, birleştirme talebini savunmaları aldıktan sonra değerlendirmeye karar verdi.

Duruşmalar 31 Ocak ve 8 Şubat'a erteledi.