ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Karayolu Taşımacılık Emekçileri Sendikası kuruldu

Şoförlerin haklarını savunmayı amaçlayan Karayolu Taşımacılık Emekçileri Sendikası kuruluşunu duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 17:33

İSTANBUL - Şoförlerin haklarını savunmayı amaçlayan Karayolu Taşımacılık Emekçileri Sendikası kuruluşunu duyurdu. Makina Mühendisleri Odası'nda yapılan basın toplantısında bu iş kolundaki sorunlara dikkat çekildi.

Sendika adına konuşan Emrah Arıkuşu, sendikanın şoförler tarafından "Dünyayı taşıyoruz, hakkımızı istiyoruz" sloganıyla kurulduğunu ve "Şoför Dergisi" etrafında başlayan 5 yıllık bir emeğin sonucu olduğunu belirtti. Arıkuşu, şoförlerin yaşadığı en önemli sorunun maaşların sigortadan asgari ücret üzerinden yatırılması ve bu yüzden de emeklilik haklarının gasp edilmesi olduğuna dikkat çekerek yaşanan diğer sorunlara ilişkin şunları söyledi: "En muzdarip olunan konulardan biri fazla mesailer, uykusuz işe çıkma, sürekli bir iş yetiştirme telaşı içinde olunması, sürekli bir yollarda geçen hayat, sefer bazlı çalışma yani ne kadar çok sefer atılırsa maaşın o kadar artması gibi sorunlar yaşamaktayız. Bu kadar yoğun çalışmamıza rağmen maaşların bu kadar yüksek olmadığını görüyoruz."

Çok fazla trafik kazası yaşandığına dikkat çeken Arıkuşu, bunun nedeninin fazla mesai ve yorgun çalışma olduğuna vurgu yaptı. Arıkuşu, şoförlerin sık sık hata yapmasına neden olan bu durum sonrası şoförlüğün "trafik canavarlığı", "katillik" gibi bir görüntüye çevrildiğine dikkat çekti ve "Bunun arka planında yatanları açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Bu meslek onurlu bir meslek ve biz bu mesleğe onurunu yeniden kazandırmaya çalışıyoruz" dedi.