ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nasrallah'tan ilk açıklama: İntifada ABD'ye en büyük yanıttır

Lübnan Hizbullah'ı lideri Hasan Nasrallah, ABD'nin Kudüs kararıyla ilgili ilk kez konuştu. Hamas'ın intifada çağrısını desteklediklerini söyleyen Nasrallah, Arap devletlerine ve İslam İşbirliği Teşkilatına "Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidir kararını çıkarın, buyrun" diye seslendi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 21:29

HABER MERKEZİ - ABD'nin Kudüs'ü İsrail'i başkent olarak tanıması ardından ilk kez konuşan Lübnan Hizbullah'ı lideri Hasan Nasrallah, "Doğu Kudüs'teki Filistinlileri ne yapacaklar. Tehcir mi ettirecekler?" diye sordu.

Uluslararası kararları hatırlatarak konuşmasına başlayan Nasrallah "ABD bu kararı ile mesela Doğu Kudüs'teki Filistinlileri ne yapacak? Tehcir mi ettirecek? Buradaki Filistinliler İsrailli mi olacak? Evleri toprakları ne olacak? Kudüs'ü, işgali genişleterek büyük Kudüs sloganıyla Batı Şeria'ya doğru büyütmek mi istiyorlar? Müslüman ve Hıristiyanların kutsal mekanları ne olacak?" diye sordu.

'SUSMAMAMIZ LAZIM'

Arapların ve dünyanın büyük çoğunluğu kararı reddettiğini kaydeden Nasrallah, "Ne ABD'nin Avrupalı müttefikleri ne de Arap müttefikleri de kabul etmiyorsa nerede bu uluslararası kamuoyu ve nerede uluslararası kararlara saygı? Devlet yetkilileri, hükümetler, partiler, kurumlar, gençler, kadınlar, herkes bu kararı reddeden, karşısında duran her türlü sözü ve beyanı her yerde sosyal medyada, medyada her şekilde duyurmalı. Susmamamız lazım. Sözden bir şey çıkmaz demeyin" çağrısı yaptı.

Nasrallah'ın bir çağrısı da İslam İşbirliği Teşkilatı'na ve Arap devletlerine oldu. Nasrallah, "Türkiye'nin daveti ile İslam İşbirliği toplantısı var. Arap ülkeleri de cumartesi toplanacak. Bu iki toplantıya çağrımız: Kudüs, tartışmasız olarak Filistin'in ebedi başkentidir kararını çıkarın, buyurun" diye seslendi.

'İNTİFADA ABD'YE EN BÜYÜK YANITTIR'

İntifada çağrılarını desteklediklerini açıklayan Nasrallah, "Bu ABD'nin kararına verilecek en büyük cevaptır.
Yarın Beyrut'ta büyük bir dayanışma gösterisi yapacağız" diye konuştu.