ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Maxmur Halk Meclisi: Saldırıdan Irak Merkezi Hükümeti sorumludur

Maxmur Halk Meclisi yaptığı açıklamada, "Kimler tarafından gerçekleştiği bilinmeyen bu hava saldırısından Irak Merkezi Hükümeti ve Irak hava sahasını kullanan güçler sorumludur" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 08:05

MAXMUR - Maxmur Halk Meclisi, dün akşam saatlerinde Maxmur Kampı'na düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "6 Aralık günü saat 18.45 sularında Birleşmiş Milletler'in denetimindeki Maxmur Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampında bulunan, Maxmur Öz Savunma Güçlerine yönelik bir hava saldırısı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu saldırı sonucu Maxmur Öz Savunma Güçlerinden şehit ve yaralılarımız vardır" denildi.

Maxmur Öz Savunma Güçleri'nin, 2014 Ağustos ayından beri IŞİD saldırılarına karşı Maxmur Mülteci kampındaki sivil insanları korumak için oluşturulduğunu kaydedilen açıklamada, kampta bulunan halkın kendi öz gücüne dayalı olarak kurulan savunma birlikleri bölgedeki IŞİD saldırılarına karşı kamptaki sivil insanları aktif olarak savunduğunu belirtti.

Maxmur Halk Meclisi açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"Kimler tarafından gerçekleştiği bilinmeyen bu hava saldırısından Irak Merkezi Hükümeti ve Irak hava sahasını kullanan güçler sorumludur. Söz konusu saldırının gerçekleştiği alanın hava sahası Irak Merkezi Hükümeti tarafından korunmaktadır. Gerçekleşen bu saldırıya ilişkin Irak Merkezi Hükümetinin acilen bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Sivil insanların yaşadığı mülteci kampına yönelik gerçekleşen saldırının detaylarına ilişkin bilgilendirme ilerleyen saatlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."