ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Filistin'de genel grev çağrısı

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararına Filistinliler genel grevle tepki gösteriyorlar.

Etkin Haber Ajansı / 07 Aralık 2017 Perşembe, 09:59

HABER MERKEZİ - Filistinliler ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını protesto amacıyla genel grev çağrısında bulundular. Çeşitli Filistin gruplarının ortak çağrısında protesto mitingleri düzenleneceği belirtildi. Öğretmenlere bir günlük izin veren Filistin Eğitim Bakanlığı yüksekokul öğrencilerinden Batı Şeria ve Gazze'deki gösterilere katılmalarını istedi.

ABD Başkan Donald Trump, uluslararası toplumun uyarılarını dikkate almayarak Kudüs'ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıdığını duyurmuş ve Amerikan Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e nakledileceğini açıklamıştı. Kararın açıklanmasından önce Filistin temsilcileri ve çok sayıda ülkenin liderleri bu kararın Ortadoğu'daki şiddet olaylarının yeniden alevlenmesine yol açabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

Trump'ın açıklaması çarşamba akşamı Türkiye ve Ürdün protesto edildi. ABD'nin İstanbul Konsolosluğunun önünde yüzlerce kişi toplandı. ABD'nin bölgedeki müttefiki Suudi Arabistan Trump'un Kudüs kararını sorumsuzluk olarak niteledi.

Suudi Arabistan yönetimi Trump'un kararının barış sürecini devam ettirme çabalarına indirilmiş ağır bir darbe olduğunu duyurdu. Ürdün yönetimi Trump'ın aldığı kararın devletler hukukuna göre geçersiz olduğunu duyurdu.