ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yüksekdağ gerekçesiz tahliye edilmedi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın bugün görülen duruşmasında yine tahliye çıkmadı. Savcı, hiçbir gerekçe sunmadan tutukluluğun devamını istedi, buna uyan mahkeme bir sonrak iduruşmayı 20 Şubat 2018'e erteledi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 17:34

ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında da tahliye edilmedi. Bir sonraki duruşma 20 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

Sincan Hapishanesi içerisinde kurulan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Yüksekdağ'ın savunmasının ardından avukatları söz aldı.

Avukat Gülseren Yoleri, "Müvekkilimin tüm itirazlarımıza rağmen cezaevi içerisinde yargılanması siyasi tasarrufun devam ettiğinin göstergesidir. Bu yargılamalar bir hukuk garabetidir.Hukuki değil tamamen siyasi bir yargılamadır" dedi.

"Eğer devlet uluslararası demokratik hak ve özgürlüklere bağlı değilse bir zorbalık unsuru olur" diyen Avukat Yıldız İmrek de, "Müvekkilimin yargılanmasına konu sözlerinin tamamı siyasi faaliyetinin bir parçasıdır. Bu nedenle bugüne kadar tutuklu bulunması kanunsuzdur ve asıl suç da budur" şeklinde konuştu.

Avukat Several Ballıkaya da, "HDP'yi kapatmayan siyasi iktidar, tutuklama ve yüzlerce davayla partiyi işlemez hale getirmeyi hedeflemektedir" dedi.

SAVCI GEREKÇESİZ TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Savunmaların tamamlanmasının ardından savcı, hiçbir gerekçe göstermeden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutukluluğunun devamını talep etti. Savcının tutumuna itiraz eden avukatlar, tutuklama gerekçesinin açıklanmasını istedi. Ancak savcı, açıklamaya yapmayacağını söyledi.

Mahkeme de savcının tutumuna uyarak, Figen Yüksekdağ'ın tutukluluğun devamına karar verdi, bir sonraki duruşmayı 20 Şubat 2018 tarihine erteledi.