ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sultangazi Kent Savunması belediyeyi protesto etti

Sultangazi Kent Savunması, belediyenin parselasyon değişikliğine karşı Sultangazi Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 12:36

İSTANBUL - Sultangazi Belediyesi'nin almış olduğu 'parselasyon değişikliği' kararına göre Esentepe Mahallesi sakinlerinin arsalarında küçültmeler ve bölünmeler gerçekleşecek. Bölünen ve küçülen arsalar değersizleşip kullanım alanı kısıtlanacak. Sultangazi Kent Savunması, Sultangazi Belediyesi önünde barınma haklarının gasp edilmesini protesto etti.

"Evimize, mahallemize sahip çıkıyoruz. Parselasyon değişikliği kararı geri çekilsin" pankartının açıldığı eylemde "Evlerimize dokunma", "İBB elini Sultangazi'den çek" yazılı dövizler taşıdı.

Sultangazi Belediyesi önünde Sultangazi Kent Savunması adına Münevver Demir basın açıklamasını okudu. Demir, "Sultangazi Belediyesi'ne bu parselasyon değişikliğinin iptali için dilekçeler verildi; kimi dilekçeler kabul edilmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gittik. Bir görüşme sağlanana kadar belediye önünde bekledik. Verilen halk toplantısı sözü de tabii ki tutulmadı. BİMER'e yazdığımız şikayet dilekçelerine de dönüş sağlanmadı. İtirazlarımızın ardından davalar açarak hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız" dedi.

Sultangazi'de, özellikle Esentepe ve Gazi Mahallelerinde var olan rant projelerinin mahallelere zarar verdiğini kaydeden Demir, "Karayolu tüneli çalışmasında ve taş ocaklarında patlatılan dinamitler evlerimizde ciddi çatlaklar oluşturduğu gibi, mahalle sakinlerinde kalıcı solunum hastalıklarına neden olmaktadır. Bugün burada toplanmamızın sebebi evlerimize ve mahallemize sahip çıkma isteğimizdir. Esentepe halkı olarak, evlerimiz üzerinden dönen ranta izin vermeyeceğiz. Parselasyon değişikliğinin iptalini talep ediyoruz. Sultangazi Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi rant için değil halk için çalışmalıdır" diye belirtti.

Demir, "Sultangazi Kent Savunması olarak yönetici ve yetkilileri göreve davet ediyoruz ve diyoruz ki, bizler sadece seçim süreçlerinde değil her zaman bu şehirde yaşıyoruz ve haklarımız korunarak yaşamaya devam etmek istiyoruz" diye vurguladı.