ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Güvenlik-Sen: Çalışırken ölmek istemiyoruz

Özel güvenlik işçisi Murat Gören'in yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetine ilişkin açıklama yapan Güvenlik-Sen, "Çalışırken ölmek istemiyoruz. Patronların dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:23

HABER MERKEZİ - DİSK'e bağlı Özel Güvenlik işçileri Sendikası (Güvenlik-Sen), Tekirdağ'da çalıştığı fabrikada elektrik trafosu içinde cenazesi bulunan meslektaşları Murat Gören ile ilgili bir açıklama yayımladı.

"Silivri’de çalıştığı fabrikanın köpekleri tarafından parçalanmış cesedi bulunan Samet Çelik kardeşimizin acı akıbeti hala aklımızdayken, bir iş cinayeti haberi de Tekirdağ’dan geldi. Meslektaşımız Murat Gören çalıştığı fabrikanın elektrik trafosunda ölü bulundu. Bizler bilmekteyiz ki pek çok patron elektrik trafolarına girip sayaç okutma vb. işleri güvenlik işçilerine dayatmakta. Özel güvenlik işçilerine güvenlik harici iş yaptırmanın yasalara aykırı olduğunu bilmelerine rağmen bu dayatmaları işsizlik sopasıyla uygulamaya koymaktadırlar" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, "Çalışırken ölmek istemiyoruz. Patronların dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz" denildi.

Bu olayın bir kaza değil cinayet olduğunun altı çizilen açıklama şöyle devam etti: "Patronlar kar hırsıyla bizleri ölüme sürüklemektedirler. Kapitalizmin kar mantığıyla yasalar yok sayılmakta, dizginsiz bir sömürü sistemi bizlere dayatılmaktadır. Bizler örgütlü gücümüzle kapitalizmin insanı eşya konumuna indirgeyen anlayışıyla da taşeron düzeninin köleleştirme saldırısıyla da mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Taşeron düzenini yıkana kadar mücadele edeceğiz!"