ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK-A: Erdoğan/AKP'nin soygun ve talan düzeninden hesap soralım

HDK-A, "Erdoğan/AKP'nin soygun ve talan düzeninden hesap soralım" şiarıyla kampanya başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 10:49

HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), "Erdoğan/AKP'nin soygun ve talan düzeninden hesap soralım" şiarıyla kampanya başlattı.

Konuya ilişkin açıklama yapan HDK-A, "Soygun ve zulüm merkezi Saray'ın etrafındaki kuşatma daralıyor. Saray rejimini emperyalist sisteme bağlayan dinamiklerin Saray üzerindeki basıncı hızla yıkıcı bir düzeye doğru derinleşiyor. Son bir kaç ayda yaşanan gelişmeler, bu sistemin ne kadar çürüdüğünü göstermektedir. Almanya, Amerika ve Mısır'da Erdoğan/AKP diktatörlüğünün ajanları tutuklandı. Başbakan sıfatı taşıyan Binali Yıldırım ve ailesi etrafındaki rüşvet ve kirli ilişkiler ağı Paradise belgeleriyle ifşa edildi" dedi.

HDK-A, Kıbrıs'a kaçırılarak korumaya alınan bakanlar; bakanlardan diktatöre ve ailesine kadar uzanan kirli çıkar ağını gösteren Man Adası belgeleri ve artık rayından çıkan ve hızla Saray'a doğru gelen Reza Zarrab ya da yeni ismiyle Atilla davası, biriken kirli ilişkilerin açığa çıkanlardan sadece bir kısmı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve şürekâsının yaptığı soygunların art arda deşifre olması, onun toplumsal dayanaklarının daha çok sarsılmasına ve halihazırda OHAL zulmü ile kontrol altında tutabildiği toplumsal gerilimin patlamasına vesile olabileceğini ifade eden HDK-A, "Faşist saldırganlık ve savaş siyasetini tırmandırarak, tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini kriminalize ederek, her gün yeni zamlarla halkı soyarak ayakta kalmaya çalışmaktadır" diye belirtti.

İhanet senaryolarıyla dolup taşan havuz medyası, diktatörün danışmanı aracılığıyla gelen itiraflardan sonra bu sefer de "bağımsızlık", "istediği ülke ile ticaret yapmak" gibi demagojilere sarılmakta, kitlelerin tepkisini şovenizm bariyerini yükselterek stabilize etmeye çalıştığını vurgulayan HDK-A, "Son MGK toplantısında bir kez dile getirilen Afrin'e saldırı ve işgal hazırlıkları da rejimin bu kirli ilişkilerinin üzerini örtmeye yöneliktir. Rejimin Kürt düşmanlığı üzerine oturan siyaseti ile Saray'ın ve diktatörün özgün çıkarları birleşmektedir. Toplumsal gerilimi derinleştiren bu soygun ve zulüm düzeni, halklarımızı her gün yeni zamlarla, vergilerle soymaya devam ediyor" dedi.

HDK-A, tüm alanlarda Saray diktatörlüğünden Paradise, Man Adası, Zarrab'la ortalığa saçılan soygun ve talanın hesabını sormak için, emekçi halklarımıza dayatılan OHAL ve KHK zulmüne, soygun ve talana, yoksulluğa ve savaşa karşı birleşik öfkeyle sokağa çıkacaklarını belirtti.

HDK-A, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nden başlayarak, kendi yerel olanak ve yaratıcılıklarımızla alanlara, sokaklara çıkarak 'Soyguna, talana hayır', 'Artık yeter, halkı soyanlar hesap versin', 'Erdoğan hükümeti istifa', 'Merkel, Erdoğan'la ilişkileri kes' şiarlarıyla sokak gösterileri, yürüyüşler ve mitinglerde buluşalım. 16-17 Aralık tarihlerinde ise merkezi, birleşik kitlesel eylemlerle hesap soralım.

HDK-A olarak, Türkiyeli ve Kürdistanlı tüm işçi ve emekçileri, ilerici ve devrimci kurumları, alevi örgütlerini, çevreci örgütlenmeleri, kadınları, gençleri, örgütsüz bireyleri, aydın ve sanatçıları, akademisyenleri birleşik mücadeleye, yerli ve göçmen tüm antifaşist güçleri birlikte sokağa çıkmaya çağırıyoruz."