ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gazze'de ABD bayrakları yakıldı

ABD Başkanı Trump'un siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi Filistin'de tepkiyle karşılandı. Filistinliler Gazze'de ABD bayraklarını yaktı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 22:57

HABER MERKEZİ- ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, Filistin'de tepkiyle karşılandı.

Gazze'de, Trump'un açıklamasından saatler önce bir araya gelen Filistinliler, ABD bayrağını yaktı.

Hamas sözcüsü Salah el-Bardawil, ABD yönetiminin kararını "savaş ilanı" olarak yorumladı. Maan'a konuşan Hamas sözcüsü, "Biz Filistinliler olarak savaşmaya hazırız" dedi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas da Trump'ın açıklamalarına tepki göstererek, Kudüs'ü "Filistinlilerin ebedi başkenti" olarak tanımladı.
Abbas, "ABD bu kabul edilemez kararıyla, bilinçli bir şekilde tüm barış görüşmelerinin altını oymaktadır" diyerek, ABD'nin artık Ortadoğu barış sürecinde üstlendiği arabuluculuk rolünü terk ettiğini ifade etti.

NETANYAHU TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan, siyonist İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump'a teşekkür etti ve "İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'den de açıklama geldi. Guterres, ABD'nin adımı sonrasında "Tek taraflı adımlar çözüme yardımcı olmaz" dedi. Guterres, nihai çözüme ulaşmak için İsrail ve Filistinli yetkililerle çalışmaya devam edeceğini, bu hedefe ulaşmak için elinden geleni yapacağını ifade etti ve "B planı yok. İki devletli çözümün alternatifi yok" diye konuştu.