ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

6. günde Zarrab'ın itirafları sürüyor

Davanın 6. gününde itiraflarına devam eden Reza Zarrab, Halkbank çalışanları için "Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu" dedi, işin içinde sadece üst kademelerin olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Aralık 2017 Çarşamba, 20:56

HABER MERKEZİ- Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık, Reza Zarrab'ın da tanık olduğu davanın 6. duruşması görülüyor.

Atilla, "ABD'yi dolandırmak için kumpas kurmak", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak", "Kara para aklamak" ve "Kara para aklamak için kumpas kurmak" gerekçeleriyle 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezasıyla yargılanıyor. Aynı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab ise itirafçı olmasının ardından tanık konumuna gelmişti.

Zarrab, geçen Mart'ta Atilla'nın tutuklandığını duyduğunda "şoke olduğunu" söyledi.

Atilla'nın avukatı Fleming, duruşmada Levent Balkan'ın bankada çalışmasından aylar sonrasına ait olan bir ses kaydı ile işadamı Rüçhan Bayer'in ses kayıtlarını dinletti. Avukat Fleming, "Daha önce hiç Hakan Atilla'nın ofisine gitmediniz değil mi?" sorusuna Zarrab, şu yanıtı verdi: "Atilla'nın bankadaki ofisine hiç gittiğimi hatırlamıyorum hanımefendi." Zarrab, ofisin kaçıncı katta olduğunu bile bilmediğini söyledi.

Fleming'in "Çalışanlar size her zaman saygılı davrandı değil mi?" sorusuna da Zarrab, "Halkbank personeli, çalışanları her durumda bana karşı her zaman saygılıydılar ve ben de onlara saygılı davrandım" yanıtın verdi.

Avukat Fleming, Zarrab'ın telefonda kadın Halkbank çalışanına işiyle ilgili yalan söylediğini belirtti. Zarrab çalışanı yanlış bilgilendirdiğini kabul ederek, "Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu. Bu işlemin elbette İranlı NIOC şirketiyle bağlantılı olduğu bilgisini vermedim. Telefonda bu konuları açıktan konuşmuyorduk" dedi. Zarrab, işin içinde sadece üst kademelerin olduğunu söyledi.

Gazeteci Pete Brush, Atilla'nın avukatlarının dinlettiği ses kayıtlarıyla ilgili şu yorumu yaptı: "Savunmanın kanıt dosyası, Reza Zarrab'ın, Halkbank'ta Hakan Atilla'dansa Levent Balkan'la olan yakın ilişkisi etrafına kurulduğunu gösteriyor. Balkan doğrudan Süleyman Aslan'a bağlı çalışıyordu, ona dair de suçlamalar bulunuyor fakat ABD'de gözaltında değil. Tüm bunlar Atilla'nın ne kadar kenarda kaldığını göstermek için tasarlanmış."

Bir başka ses kaydında Rüçhan Bayer, Zarrab'a "Bizim üç şirket daha var, henüz tamamlanmadı" diyor. Zarrab, "Bunlar paravan şirketler mi?" sorusuna "Evet. Kurmaya hazırlandığımız paravan şirketler" yanıtını verdi.

Fleming, Bayar'ın "Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım" dediğini ve saatin markasının Rolex olduğunu söyledi. Zarrab, bunun üzerine "Konuşma dökümünde Rüçhan Bayar'ın bunu bana söylediği kısmı görüyorum, evet" diye karşılık verdi.

Başka bir ses kaydında geçen "Chickinova" kodu için ise Zarrab, "Chickinova, gerçek olmayan, gerçek malların olmadığı ticari işler için çalışanlarımız arasında kullandığımız bir terimdi" dedi.