ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TÜMTİS üyesi 4 işçi işten atıldı

TÜMTİS, TİS yetkisi aldığı Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu'nda patron, aralarında sendika temsilcisinin de olduğu 4 işçiyi işten attı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 13:21

HABER MERKEZİ - TÜMTİS, TİS yetkisi aldığı Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu'nda patron, aralarında sendika temsilcisinin de olduğu 4 işçiyi işten attı.

İşten atma saldırısına ilişkin açıklama yapan TÜMTİS, "Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonlarında örgütlenerek 26.10.2017 tarihinde TİS yetkisi almıştır. Ancak tüm girişimlerimize rağmen TİS görüşmelerine yanaşmayan işveren, işçileri sendikamızdan istifa etmeye zorlayarak işçi kıyımı yapmıştır" dedi.

Erzincan ve Bayburt Araç Muayene İstasyonu taşeronu Yılmazlar EGB Araç Muayene İstasyonu sahibi Kelkit Belediye Başkanı AKP'li Ünal Yılmaz adına işleri yürüten ve Belediye Başkanı Yılmaz'ın ortağı olduğu söylenen, yeğeni ve damadı Gökhan Yılmaz, işçilere baskı yaparak sendikadan istifa etmeye zorladığını kaydeden TÜMTİS, istifayı kabul etmeyen üyelerinden 4'ünü ise işten çıkardığını belirtti.

TÜMTİS, "İşçileri istifa etmeye zorlayan Gökhan Yılmaz, sendika seçme hakkına müdahalenin Türk Ceza Kanununun 118. maddesi uyarınca 6 ay ile 2 yıl arasında hapisle cezalandırıldığını bildiği halde kimden cesaret almakta ve kime güvenmekte? Gökhan Yılmaz birilerinden garanti mi aldı? Asıl işin sahibi Kelkit Belediye Başkanı da işçileri sendikadan istifa ettirme suçuna ortak olmuştur. Kendisine Belediye Başkanı olmasını sağlayan yasaların işçilere de sendikaya üye olma hakkı tanıdığını bilen Ünal Yılmaz, bu hakka saygı duymak yerine işçilere baskı yapılmasını nasıl izah edecektir?" diye sordu.

Sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu belirten TÜMTİS, "Yılmazlar EGB işverenini derhal işçilere baskı yapmaktan vazgeçmeye, işçilerin sendika hakkına saygı göstermeye, işten çıkardığı 4 işçiyi işbaşı yaptırmaya çağırıyoruz" diye kaydetti.

TÜVTÜRK Genel Müdürlüğü'nü, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı göreve çağıran TÜMTİS, "Biz sendika olarak üyelerimizin toplu iş sözleşmeli bir düzende kavuşmaları için haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kardeş sendikaları, emekten yana tüm kurum ve kişileri araç muayene işçilerine destek vermeye çağırıyoruz" dedi.