ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Şırnak'ta 3 madenci eşyalarını almak için madene indi'

Maden Mühendisi Divan Bayram, Şırnak'a bağlı Araköy köyü ile Balveren beldesi arasında bulunan ve üretimin yapılmadığı ocağa giren 3 madencinin sızan gazdan zehirlendiğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 11:44

ŞIRNAK - Şırnak'a bağlı Araköy köyü ile Balveren beldesi arasında bulunan bir kömür ocağında gaz sızıntısı sonucu 3 maden işçisi hayatını kaybetti.

Yerin 60 metre altında kalan işçilerin cenazeleri uzun süren çalışma sonucu çıkarıldı. Abdurrahman Tunç, Ömer Tunç ve İdris İnal'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Balveren köyünde dün gece defnedildi.

Yaşanan iş cinayetine ilişkin ETHA'ya bilgi veren Maden Mühendisi Divan Bayram, hayatını kaybedenlerin amca çocukları olduğunu söyledi. Madencilerin hayatını kaybettiği madenin çalışmadığını ifade eden Bayram, açılan madende kömür çıkmadığı için faaliyete başlamadığını kaydetti. Şırnak-Cizre karayolunun 20. kilometresinde, Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu açık kömür ocağında meydana gelen ve 7 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetinden sonra bölgede sadece ruhsatlı madenlerin çalıştığını belirten Bayram, bu madenin de kömür için açıldığinı ancak kömür çıkmayınca bırakıldığını söyledi.

Üç işçinin madende kalan kişisel eşyalarını almak için madene gittiğini ifade eden Bayram, "İki işçi eşyalarını almak için madene iniyor. Madende sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybediyor. Üçüncü işçi de bunları çıkarmak için madene iniyor ve o da zehirlenerek hayatını kaybediyor" dedi.