ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK: OHAL'i kaldıracak biziz

OHAL'in kaldırılması ve KHK'ların iptal edilmesi talebiyle Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu, "OHAL rejimine son verecek demokrasiyi kazanacak olan biziz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 20:17

İSTANBUL - KESK İstanbul Şubeler Platformu, OHAL'in kaldırılması ve KHK'ların iptal edilmesi talebiyle Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

Eyleme KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ile KESK üyeleri katıldı. "OHAL değil demokrasi" pankartının açıldığı eylemde "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Eylemde konuşan KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, 16 aydır Türkiye OHAL uygulamaları ve KHK'larla demokrasinin askıya alındığını ifade etti. OHAL ve KHK rejiminin kaldırılmasını isteyen Bozgeyik, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak başlattıkları OHAL karşıtı kampanyaya değindi. Bozgeyik, KESK'in örgütlü olduğu her ilde mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti. Başta açlık grevinin 272. günündeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere, ihraç edilen 4 binin üzerindeki üyelerinin işe iadesini talep eden Bozgeyik, OHAL komisyonuna güvenmemelerine karşın iç hukuk yollarının tüketilmesi adına kararını bir an önce açıklamasını istedi.

Ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu adına basın açıklamasını Kazım Yılancı okudu. Yılancı, "OHAL adı altında ülkeye giydirilmek istenen deli gömleğini parçalamak, tek adam diktasına dayalı yeni rejimin kalıcılaşmasına karşı durmak, hukukun, adaletin, barışın hakim olduğu, laik, demokratik bir ülkeyi yaratmak için emek, barış ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi dışında başka bir yol görülmemektedir" diye belirtti. Yılancı, "Demokrasi ve barış için ilk şart OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilmesidir. OHAL rejimine son verecek demokrasiyi kazanacak olan biziz" dedi.