ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK heyeti Kocaeli'de: OHAL değil, demokrasi istiyoruz

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin "OHAL değil, demokrasi istiyoruz" şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında KESK MYK üyeleri Kocaeli'de ziyaretlerde bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 15:35

KOCAELİ - DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin "OHAL değil, demokrasi istiyoruz" şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında KESK MYK üyeleri Kocaeli'deydi.

Gün boyu Kocaeli'de temaslarda bulunan heyet, Eğitim-Sen Kocaeli Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklama öncesi konuşan KESK Dönem Sözcüsü ve SES Kocaeli Şube Başkanı Gökhan Bektaş, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile yaptıkları görüşmeden notlar aktardı.

Taleplerini Valiye ilettiklerini aktaran Bektaş, "Vali Beye geçmiş zamanlarda yaşadığımız sıkıntıları anlattık. Yürüyüş ve basın açıklamalarına getirilen yasaklara değindik, taleplerimizi ilettik. Önümüzdeki dönemde eskiden var olan baskının yaşanmaması gerektiğini ifade ettik. Bunun nasıl sonuç alacağını da ilerideki günlerde göreceğiz" dedi.

Vali ile görüşmenin ardından işyeri üye ziyareti yapan KESK heyeti, ardından sırasıyla CHP, ÖDP, EMEP, SYKP ve HDP'de ziyarette bulundu.

'25 BİN İŞÇİNİN HAKKI GASP EDİLDİ'

Akşam saatlerinde Eğitim-Sen'de görüşlerini basın ile paylaşan KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, iş güvencesinin OHAL döneminde tümüyle ortadan kaldırıldığını söyledi. Atasoy, "Darbe girişimi ile ilgisi açık-seçik kurulmaksızın, hiçbir somut delile dayanmadan, adil yargılama süreçleri işletilmeden 130 binin üzerinde kamu emekçisi işinden, geleceğinden edilmiştir. 50'nin üzerinde emekçi bu süreçte intihar etmiştir. Anayasal güvence altında olan çalışma ve yaşam hakkı gasp edilmiş, devlet iş güvencesinin teminatı olmak bir yana, iş güvencesine karşı en büyük 'tehdit' halini almıştır. OHAL, iş güvencesinin yanı sıra işçilerin en temel haklarına da bir tehdittir. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, grevleri engellemek için OHAL'i kullandıklarını açıkça söylemiştir. Bu sözlere uygun olarak 2017 yılı boyunca beş grevi engelleyerek yaklaşık 25 bin işçinin hakkı gasp edilmiştir. Bugün DİSK üyesi 2000'e yakın işçi, KESK üyesi 4099 kamu emekçisi, 3315 hekim ve TMMOB üyesi 3000'in üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı ihraç edilmiş durumdadır. Devletin tüm sosyal yönleri tasfiye edilirken, direnen/direnecek olan herkes etkisizleştirilmek istenmektedir" diye konuştu.

Öncelikli amaçlarının OHAL'in bir kez daha uzatılmaması için mücadele etmek olduğunu vurgulayan Atasoy, "Kampanyamızı 81 ilde emek ve meslek örgütleri ve yerel demokrasi güçleriyle ortaklaştırarak yaygınlaştıracağız. Öncelikli amacımız 20 Ocak 2018 tarihinde OHAL'in bir kere daha uzatılmamasıdır. Bu amaçla demokratik birçok etkinliği hep beraber, omuz omuza hayata geçireceğiz. Emekçilerin yüzyıllardır süren mücadele ile kazandığı hakları ve özgürlüklerini OHAL'e, AKP'nin tek adam rejimine terk etmeyecek, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz" dedi.