ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HT Solar Enerji patronu anayasal suç işliyor

HT Solar Enerji işyerinde 6 üyesinin işten atılmasına tepki gösteren Birleşik Metal-İş Sendikası, HT Solar Enerji patronunun anayasal suç işlediğini belirterek, atılan işçilerin geri alınması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 12:40

İSTANBUL - İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren güneş paneli üreten Çin sermayeli HT Solar Enerji işyerinde 6 Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işten atıldı. İşten atmalara ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, HT Solar Enerji patronunun anayasal suç işlediğini belirtti.

HT Solar Enerji işçilerinin anayasal hakkını kullanarak sendikalarına üye olduğunu ifade eden Birleşik Metal-İş,işyerinde çoğunluğun elde edilmesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yetki başvurusunda bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, "İşyerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı. Dün (4 Aralık 2017) sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işverenlik, işçiler üzerinde baskı uygulamaya yönelik 6 işçiyi işten attı" diye belirtti.

İŞÇİLER ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

İşten atma saldırısına işçilerin üretimden gelen gücünü kullanarak tepkilerini gösterdiğini kaydedilen açıklamada, "İşyerinde şu anda işverenlik tarafından tüm vardiyalar iptal edildiği için, işyerinde kalan gece vardiyasındaki işçiler, işten atılan arkadaşlarının işbaşı yaptırılması ve sendikal örgütlülüklerinin tanınması için bekleyişlerini sürdürüyorlar" denildi.

Bölgede bulunan fabrikadaki işçilerin de HT Solar Enerji işçileriyle dayanışma gösterdiğini ifade eden Birleşik Metal-İş, "HT Solar Enerji'de yaşananlar sendikal hak ve örgütlenme özgürlüğüne gösterilen tahammülsüzlüğün açık göstergesidir. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, uluslararası sözleşmeler, anayasamız ve yasalarımızla güvence altına alınmıştır" diye hatırlattı.

SENDİKAL HAKLARI ENGELLEMEK SUÇTUR

Sendikal hakların kullanımının engellenmesinin TCK'da suç sayıldığını ve cezai yaptırıma bağlandığını vurgulayan Birleşik Metal-İş, "HT Solar Enerji işyerinde de sendikalaşma mücadelesi, haklarını savunan işçilerin kazanımıyla sona erecektir. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır" dedi.

'İŞÇİLERİN HAKLARINI ALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

Açıklamada, "Biz DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi yasalar çerçevesinde işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Ve sorunun bir işçinin dahi burnu kanamadan çözümü için mülki amirleri ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.