ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kuzey Suriye seçim sonuçları açıklandı

Kuzey Suriye Yüksek Seçim Komiserliği, 1 Aralık'ta Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'nda gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 13:38

QAMİŞLO - Kuzey Suriye Yüksek Seçim Komiserliği, 1 Aralık'ta Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu bölgelerinde (Cizre, Fırat, Efrin) gerçekleştirilen yerel meclis seçimlerinin sonuçlarını yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

Seçim sonuçları Fırat Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Emine Hisi ve Cizre Bölgesi Yüksek Komiserliği Eşbaşkanı İzedin Ferhan tarafından açıklandı. Cizre Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Ruken Mele İbrahim ile Fırat Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Şahin Eli de basın açıklamasına katıldı.

İsteyen tarafların seçim sonuçlarına 3 gün içinde itiraz edebileceklerinin belirtildiği açıklamada, Kuzey Suriye halklarının tarihte ilk defa özgür bir şekilde iradelerini beyan ettiklerini belirtti.

Kuzey Suriye Yüksek Seçim Komiserliği, "Kuzey Suriye'deki tüm halklar Demokratik Federasyon sistemini 7 yıldır Suriye'de yaşanan sorunların çözümü için temel çözüm adresi olarak görmüş ve sistemin giderek yerleşmesi için de oylarını kullanmışlardır. Yerel yönetim seçimleri (kanton, ilçe ve beldeler) 1 Aralık 2017'de Kuzey Suriye'nin her üç bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlar sabah saatleriyle birlikte sandıklara giderek oylarını kullanmışlardır. Bu şekilde Suriye ve Ortadoğu'da ilk defa oylarını özgürce kullanmış oldular" denildi.

Katılımın yüzde 69 olduğu seçim sonuçları şöyle:

Cizre Bölgesi

Cizre bölgesi toplam kürsü sayısı: 2902
Demokratik Ulus Listesi aday sayısı: 2902
Kazanılan kürsü: 2718

Suriye Kürtleri Ittifakı Listesi aday sayısı 99
Kazanılan Kürsü Sayısı 40

Bağımsız Adaylar: 268
Kazanılan kürsü sayısı: 144

Fırat Bölgesi

Fırat bölgesi toplam kürsü sayısı: 954
Demokratik Ulus Listesi aday sayısı: 954
Kazanılan kürsü: 847

Suriye Kürtleri İttifakı Listesi aday sayısı: 124
Kazanılan kürsü: 40

Bağımsız adaylar: 95
Kazanılan kürsü: 67

Efrîn Bölgesi

Efrin bölgesi toplam kürsü sayısı: 1104
Demokratik Ulus Listesi aday sayısı: 1175
Kazanılan kürsü sayısı: 1056

Suriye Kürtleri İttifakı Listesi aday sayısı: 48
Kazanılan kürsü sayısı: 8

Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi aday saysı: 197
Kazanılan kürsü sayısı 72

Bağımsız adaylar: 86
Kazanılan kürsü sayısı: 40