ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İbrahim: Savaşa rağmen halkın yüzde 69'u sandığa gitti

Cizir Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Ruken Mele İbrahim, 1 Aralık'ta gerçekleştirilen ve sonuçları bugün açıklanan seçimler için "Halen savaşın sürdüğü kısmi bölgelerin olmasına rağmen halkın büyük bir kısmı sandıklara giderek oylarını kullandı" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 16:39

AMUDE (Welat Deniz)- Kuzey Suriye Yüksek Seçim Komiserliği, 1 Aralık'ta Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu bölgelerinde (Cizir, Fırat, Efrin) gerçekleştirilen meclis seçimlerinin sonuçlarını basın toplantısı ile duyurdu. Buna göre, seçimlere katılım oranı yüzde 69 oldu.

Seçimlere ve sonuçlarına dair ETHA'ya açıklama yapan Cizir Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı Ruken Mele İbrahim, seçim günü hiçbir sorun yaşanmadığını ve seçimlerin şeffaf ve başarılı geçtiğini söyledi.

Bölge meclisi ve komün seçimlerinde sandığa gidenler arasında yüzde 1'lik bir fark olduğunu ifade eden İbrahim, komün seçimlerinde Suriye vatandaşı olan herkesin oy kullandığını, bölge meclisi seçimlerinde ise sadece Kuzey Suriye'de yaşayan, 10 yıl Kuzey Suriye'de kalmış olan ve Suriye'nin diğer bölgelerinden göç edenler ile elinde seçmen kağıdı olanların oy kullandığını aktardı.

Bazı bölgelerde savaşın sürdüğünü hatırlatan İbrahim, "Halen savaşın sürdüğü kısmi bölgelerin olmasına rağmen halkın büyük kısmı sandıklara giderek oylarını kullandılar. Kuzey Suriye'de yaşayan halklar sandıklara giderek federasyon sistemine inandıklarını ve desteklediklerini gösterdiler" dedi.

İbrahim, seçimlerin Suriye'deki sorunların çözümüne katkı sunacağına inandığını dile getirdi.

Ocak ayında federasyon seçimleri yapılacağını hatırlatan İbrahim, bölge seçimlerinde ortaya çıkan sorunların Ocak'a kadar giderileceğini söyledi.