ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hariri istifasını resmen geri çekti

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, bir ay önce Suudi Arabistan'da açıkladığı istifasını resmen geri çekti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 20:13

HABER MERKEZİ- Lübnan Başbakanı Saad Hariri muhalefetteki partilerle uzlaşmasının ardından geçtiğimiz ay Suudi Arabistan'da duyurduğu istifasını resmen geri çekti.

Hariri'nin istifasını açıkladığı 4 Kasım'dan sonra ilk kez bugün kabine toplandı. Uzlaşmanın ardından Hariri, istifasını resmen geri çekti.

Hariri, muhalefet partileri ile "Arap ülkelerindeki sorunlardan uzak durulması" konusunda anlaşıldığını vurguladı, "Hükümetin tüm siyasi yapıları Lübnan'ın ekonomik ve siyasi ilişkilerini korumak adına, kendilerini kardeş Arap ülkelerinin içişlerinden, savaşlardan, tüm anlaşmazlık ve sorunlardan ayrı tutma kararı aldı" dedi.

Kabineden yapılan açıklamada ise "Bakanlar Konseyi, Başbakan'a istifasını geri çektiği için teşekkür ediyor" denildi.

Hariri, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan'da sürpriz bir açıklama yaparak Hizbullah'ın bölgesel ilişkilere fazlasıyla müdahil olduğunu savunarak, başbakanlıktan istifa etmişti. Babası Refik Hariri 2005'te suikastla öldürülen Hariri, kendisi için de benzer bir riskin olduğunu belirtmişti.