ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ABD elçiliği Kudüs'e mi taşınıyor?

ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması planı tekrar gündeme geldi. Farklı çevrelerden yapılan açıklamalarda Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelerin olumsuz yönde etkileneceği yorumu yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Aralık 2017 Salı, 10:45

HABER MERKEZİ- ABD'nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı iddiası, başta Filistin olmak üzere çevre ülkelerden tepki topladı. Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğin 6 Aralık'ta Kudüs'e taşınacağı söylentileri üzerine Arap Birliği'nin bugün olağanüstü toplanacağı bildirilmişti.

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, barış sürecini yıkıma uğratır" dedi. Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi Üyesi Zekeriya el-Ağa ise "ABD'nin böyle bir adım atması demek, barış sürecinin durması ve Arap-İsrail çekişmesinin çözümünde ABD'nin rolünün son bulması anlamına gelir" dedi.

Trump geçen yıl ülkesinin yeni İsrail Büyükelçisi olarak Yahudi asıllı avukat David Friedman'ı seçmiş, Friedman, "İsrail'in ebedi başkenti Kudüs'teki ABD Büyükelçiliği'nde çalışmayı dört gözle bekliyorum" demişti. El Fetih'ten yapılan açıklamada, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in daimi başkenti olarak tanıması, Filistin halkına bir savaş ilanıdır" ifadeleri yer aldı.

El Fetih'e yakın gazetelerde, bu adımın ABD'nin Filistin halkının temel haklarına yönelik düşmanca tavrını daha da derinleştireceği ve İsrail'in Filistin topraklarını işgalini de meşrulaştırılacağı belirtildi. Ayrıca Trump yönetiminin bu kararının barış çabalarının sonuca ulaşmasını engelleyeceği ifade edildi.