ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Müftülük Yasası bizden geçmedi, geçmeyecek'

Erkek aklı ile ortaya atılmış yasalara karşı kadınların birliği ve direnişinin daima olumlu sonuçlar yarattığını dile getiren ÖGK Merkezi Koordinasyon Üyesi Altunöz, Müftülük Yasası'nın çocuk istismarının önünü açacağını vurguladı. Altunöz, "Genç kadınların bu yasaya rızası yok vede olmayacak" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2017 Pazartesi, 13:38

ANKARA - Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasanan yürürlüğü girmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetki verebilecek. Müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel, bakanlıkça belirlenecek.

Görevlilerin yetki sınırlarına ilişkinde şu şekilde düzenlemeye gidildi: "Bu yönetmelik hükümlerine göre kendilerine evlendirme memurluğu yetkisi verilen görevlilerin bu yetkileri, büyükşehir belediye başkanları için büyükşehir belediye hudutları, diğer belediye başkanları veya görevlendirecekleri memurlar ile müftülük görevlileri için yetki alanında bulunan il, ilçe, belediye ve köy hudutları, muhtarlar için o köy hudutlarıyla sınırlıdır."

Yürütülen mücadeleler sonucunda kadınların elde ettiği kazanımlara göz diken Müftülük Yasası'na ilişkin kadın örgütleri yaptıkları eylemlerle karşı çıkmıştı. Özgür Genç Kadın Merkezi Koordinasyon Üyesi Gizem Altunöz, tüm itirazlara rağmen Meclis'ten geçen yasaya ilişkin ETHA'nın sorularını yanıtladı.

Müftülük Yasası tüm ısrarlara rağmen Meclis'ten geçti bu konu ile ilgili genç kadınlar ne düşünüyor?

Kadınların uzun zamandır direnişleri ile engel olmak istedikleri Müftülük Yasa'sı Meclis'ten geçti ve resmi gazete de de yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde Bismil'de kayyum tarafın kapatılıp yerine Evlendirme Dairesi açılan Nujin Kadın Dayanışma Evi'nde de ilk nikah kıyıldı. Şiddet mağduru kadınların dayanışma ve yoldaşlıklarını pekiştirdikleri böylesi bir yerin ilk elden kapatılıp böyle bir kuruma çevrilmesinin ayrıca bir amaca hizmet ettiği ortada. Kadın dayanışmasının ve birliğinin sağlanması her anlamda devlet için sorun teşkil ediyor ve bu da bunun en büyük örneği olmuştur. Devletin bu tekçi, cinsiyetçi ve gerici yasalarına karşı genç kadınlar her zaman olduğu gibi dayanışma ve mücadelesi ile geri adım attırdı ve artırmaya da devam edecek.

Genç kadınlar neden müftülük yasasına karşı çıkıyor?

Her fırsatta söylemleriyle, yasaları ve mahkemeleri ile kadınları hedef alan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Erkeklerin çıkarlarını kadınların yaşam hakkında önde tutan, eşitlikten yoksun bu akıl toplamda genç kadın kitlelerinde bir öfke ve bu öfkeye bağlı bir bilinç açığa çıkardı. Müftülük Yasası da buna bir örnek, kadınlar bu yasa ile çocuk yaşta evliliğin önünün açılacağının ve bu durumun istismara varacağının farkındalar. Gerek bu yasalardan gerekse bilimsel eğitimden uzak, cinsiyetçi ve gerici müfredata, akademik baskılara kadar birçok konuda genç kadınlar açığa çıkan bu bilinçleriyle sokaklarda, üniversitelerde sözünü söylüyor ve söylemeye de devam edecek.

Özgür Genç Kadın olarak bu ve bu gibi yasalara karşı ne yapacaksınız yada kadınlar ne yapmalı?

Kadınların ne giydiklerinden tutunda ne zaman nerede dolaşacaklarına, ne biçimde kaç çocuk doğuracaklarına kadar müdahale eden bir devlet hüküm sürmekte. Buna karşı bir sözü olan, tepkisini dile getiren herkes gözlerinde "suçlu". Ancak kadınlar her zaman olduğu gibi sözlerini söylemekten bunu her alanda dile getirmekten vazgeçmeyecektir. Erkek aklı ile ortaya atılmış yasalara karşı kadınların birliği ve direnişi daima olumlu sonuçlar doğurmuştur. Sözde evlilik adı altında çocuk istismarının önünü açan bu yasalara karşı biz Özgür Genç Kadın'lar olarak itaat etmiyoruz bu yasalar bizden geçmeyecek demiştik. Buradan bir kez daha vurgulamak da fayda var ki oda genç kadınların bu yasaya rızası yok vede olmayacak. Bu yasa bizden geçmedi geçmeyecek.