ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Metal işçileri MESS'in dayatmalarına karşı eylemde

MESS dayatmalarına karşı metal işçileri seslerini yükseltmeye başladılar. Bu sabah metal işçileri vardiya girişlerinde basın açıklamaları ve bilgilendirme toplantıları yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2017 Pazartesi, 12:24

HABER MERKEZİ - Metal işçileri, MESS'in kendilerine dayattığı kölelik sözleşmesine karşı işyerlerinde eylemlere başladı. Bu sabah saatlerinde DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü olduğu işyerlerinde basın açıklamaları ve bilgilendirme toplantıları yaptı. Türk-İş'e bağlı Türk Metal ise bir fabrikada iki dakikalık çatal bıçak "eylemi" yapacağını duyurdu.

Bugün vardiya girişlerinde Birleşik Metal-İş Sendikası'nın örgütlüğü olduğu Bilecik, Kocaeli, Eskişehir, Tekirdağ, İstanbul, Gebze, Mersin, Hatay, Ankara ve Bursa illerinde bulunan bulunan; Demisaş, Standard Depo, Entil, Doruk, Renta, SIO Otomotıv, Paksan, ZF Sachs, Çimsataş, Yücel Boru, Kroman, Areram, Arpek, Bosal, Başöz Enerji, Mefro Whells, Çayırova Boru, ISUZU, Federal Moğol, Fontana Kalıp ve Prysmıan fabrikalarında basın açıklamaları ve bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Ayrıca Metal Fırtına'nın korkusu ile işbirlikçi Türk Metal Sendikası da büyüyen öfke karşısında "eylemlere" başladı. Bolu Arçelik fabrikasında Türk Metal vardiya girişinde işçilerle toplantı yaptı. İstanbul Mercedes fabrikasında ise 11.20-11.45 ve 19.15 saatlerinde yemek paydosunda 2 dakikalık çatal bıçak eylemi yapacağını duyurdu.

Birleşik-Metal-İş tarafından işyerlerinde şu metin okundu:
"Sendikamız ile MESS arasında süren grup toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış, toplam 63 madde için uyuşmazlık tutulmuştur. Uyuşmazlık konusu maddelerin önemli bir kısmı parasal maddelerden oluşmaktadır. Ücret başta olmak üzere, sosyal haklar ve parasal sonuç doğuran fazla mesai, gece zammı gibi maddelerde anlaşma sağlanmamıştır.

Metal işçileri, ağır çalışma koşullarına karşın, çeşitli yaralanma ve hatta ölümleri göze alarak ağır koşularda çalışmaktadırlar. Bu çalışma karşılığı aldıkları ücret ise ortalamada ikramiye dahil net 2.145 TL’dir. Bu ücretle yaşamanın oldukça zor olduğu ortadadır.

Sendikamızın ücret zammı talebi iblağ, kıdem zammı ve maktu ücret zam şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır. Buna göre ilk 6 aylık dönem için ücret zammı teklifimizin karşılığı ortalama ücret bazında yüzde 30,47’dir. Bu tutar da ilk 6 aylık dönem için net 695 TL’ye denk gelmektedir.

MESS, 1 Aralık günü yapılan toplantıda ücret zammı olarak tüm 6’şar aylık dönemler için enflasyon oranında ücret zammı teklif etmiştir. Bu teklif ilk 6 aylık dönem için yüzde 3,20 zam anlamına gelmektedir. MESS, bu oranın işyeri ücret ortalamalarına göre maktu olarak verilmesini teklif etmiştir. Bu teklif işyerlerine göre net ikramiye dahil 59 TL ile 101 TL arasında değişen oranlarda zam demektir. Bu sefalet zammının kabul edilmesi hiçbir biçimde mümkün değildir. Bu teklif metal işçileriyle alay etmek demektir. Ciddiye alınacak bir teklif değildir."