ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bilgen: Zarrab'ı neredeyse kahraman ilan edecekler

Partisinin Ardahan kongresinde konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Reza Zarrab davasına dikkat çekerek, "Yaşanılan durum rezalettir. Bu rezaleti bile saptırarak, neredeyse kahramanlığa yoracaklar" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Aralık 2017 Pazar, 15:39

ARDAHAN - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ardahan İl Örgütü 2. Olağan Kongresi'ni, partinin il binasında gerçekleştirdi. Kongreye, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, PM üyeleri Taşkın Aktaş ve Şafak Özanlı ile çok sayıda kişi katıldı.

Kongrede konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Reza Zarrab davasına dikkat çekti. Bilgen, "Yaşanılan durum rezalettir. Bu rezaleti bile saptırarak, çarpıtarak, neredeyse kahramanlığa yoracaklar. Neredeyse ne iyi etmişler de rüşvet almışlar diyecek duruma gelmişler. Bu yönlü bir propaganda yapıyorlar" dedi.

PİSLİĞİ HALININ ALTINA SÜPÜRDÜLER

Bilgen, "Eğer bu bakanların başka ülkelerde yargılanmasını, sorgulanmasını istemiyorsanız bu yargılamayı içeride yapma cesareti ve onurunu göstereceksiniz. Siz eğer 4 bakanı ve bakanların çocuklarını ve ödül verdiğiniz Reza Zarrab'a ödül verip türlü entrikalar çevirirseniz, bu ülkede mazlumların ahı tutar. Zamanında 4 bakan için Meclis'te soruşturma açılmasına ve yargılanmasına 'gerek yok' dediler. Mahkemeler de yargılamaları hemen bitirip sonuçlandırdı. Yani yargıladı, akladı ve davayı kapattı. Dosyayı kapattınız, halının altına süpürdünüz pisliği, şimdi de kokusu başka yerden çıktı" diye belirtti.

KİMSE DEMOKRASİDEN BAHSETMESİN

Kirli ve karanlık işlerin saklı kalmayacağını ortaya çıkacağını ifade eden Bilgen, "Bu sürecin asla Türkiye'ye zarar vermesini istemiyoruz. Bunun da yolu kimler sorumluysa, vicdanları rahatlatacak şekilde cezalandırılmalıdır. Adalet yerini bulursa ve suçluları cezalandırıp rüşveti de milli bir durum gibi görmezseniz o zaman toplum da 'siyasetçilerimiz başka bir ülkede yargılanmasın ve hesabını kendimiz sorarız' der. Demokrasi bunun için vardır. Suçluları aklamak için değil. Bir ülkede bunlar yapılmıyorsa kimsenin demokrasiden söz etmesi mümkün değildir" diye konuştu.

'NE OLURSA OLSUN BARIŞ VE EŞİTLİKTEN YANA OLACAĞIZ'

Bedeli ne olursa olsun haksızlık karşısında sessiz kalmayacaklarının altını çizen Bilgen, "Ardahan'da kaç yöneticimiz içeride, kaçı dışarıda sayısını bizler bile unuttuk. Çünkü sürekli operasyon gerçekleştirip yöneticilerimizi tutukluyorlar. Arkadaşlarımızın içeriye alınmasının sebebi Ortadoğu'da akan kana karşı durmamızdır. Bu halk çok bedel ödedi. Önümüzdeki günlerde büyük kargaşalarla karşılaşabiliriz. Ama ne olursa olsun biz barıştan yana olacağız ve eşitlikten asla geri adım atmayacağız" dedi.

'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Erken seçim tartışmalarına da değinen Bilgen, "İsterlerse 2 ay sonra seçim yapsınlar ister 2 yıl sonra... Bugünden itibaren tüm eksikliklerimizi giderip her an seçim olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün arkadaşlarımızı da tutuklasalar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" diye kaydetti.

Bilgen'in konuşmasının ardından faaliyet ve mali raporlarının okunup oylandı. Daha sonra tek listeyle gidilen seçimde yeni il eşbaşkanları Feyza Nur Demir ve Ergül Koç olarak belirlendi.

Kongre, çekilen halay ve sloganlarla son buldu.