ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Metal işçilerinden grev uyarısı

Birleşik Metal-İş Sendikası ile patron sendikası MESS arasında uyuşmazlık imzalandı. Metal işçileri 4 Aralık Pazartesi günü üretimden gelen gücünü kullanacak.

Etkin Haber Ajansı / 02 Aralık 2017 Cumartesi, 09:25

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında süren grup toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Başta ücret maddeleri olmak üzere, sosyal haklar ve maddi sonuç doğuran fazla mesai, gece zammı gibi maddeleri içeren toplam 63 maddede yaşanan uyuşmazlık nedeniyle metal işçileri ile patron sendikası MESS arasında uyuşmazlık tutuldu.

Metal işçileri, ağır çalışma koşullarına karşın, çeşitli yaralanma ve hatta ölümleri göze alarak ağır koşularda çalışmakta. Bu çalışma karşılığı aldıkları ücret ise ortalamada ikramiye dahil net 2 bin 145 TL. Birleşik Metal-İş, bu ücretle yaşamanın oldukça zor olduğunu belirtti.

ÜÇ AŞAMALI ÜCRET ZAMMI ÖNERİLDİ

Birleşik Metal-İş, MESS ile uyuşmazlık tutulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Sendikamızın ücret zammı talebi iblağ, kıdem zammı ve maktu ücret zam şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır. Buna göre ilk 6 aylık dönem için ücret zammı teklifimizin karşılığı ortalama ücret bazında yüzde 30,47'dir. Bu tutar da ilk 6 aylık dönem için net 695 TL'ye denk gelmektedir" dedi.

MESS ise 1 Aralık günü yapılan toplantıda ücret zammı olarak tüm 6'şar aylık dönemler için enflasyon oranında ücret zammı teklif etti. Bu teklif ilk 6 aylık dönem için yüzde 3,20 zam anlamına geliyor. MESS, bu oranın işyeri ücret ortalamalarına göre maktu olarak verilmesini teklif etmiştir. Bu teklif işyerlerine göre net ikramiye dahil 59 TL ile 101 TL arasında değişen oranlarda zam demektir. Sendika, bunun sefalet zammı olduğunu bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

ORTAK KIDEM ZAMMI

Tüm metal işçilerinin ortak talebi kıdem zammı verilmesi. Sendika, "Bu talebin nedenlerini iyi görülmelidir. Asgari ücretin 2016 yılı başında 1300 TL olmasının ardından yeni işe giren işçi ile 10-15 yıllık işçi arasında ücret farkı kalmamıştır. Bu durum ücretlerin ne kadar düşük olduğunun ve 10-15 yıllık işçi ücretinin asgari ücrete yakın olduğunun bir göstergesidir" dedi.

SOSYAL HAKLARIN ÜCRET İÇİNDEKİ PAYI DÜŞÜYOR

Metal işçilerine ödenen sosyal hakların ücret içerisindeki payı giderek düşüyor. Ödeme yapılması gereken sosyal hak ile yapılan ödeme arasında bir bağın kalmadığını ifade eden Birleşik Metal-İş, "Örneğin, bayramlarda metal işçilerine net 148,5 TL ile 283,5 TL arasında değişen miktarlarda bayram ödemesi yapılmaktadır. Bu tutar, bir işçinin ailesini görmek için başka bir ile gitmesi halinde yol ücretini bile karşılamaktan uzaktır. Aynı şekilde çocuklar için yapılan aylık ödeme 8,5 TL ile 6,8 TL arasında değişmektedir. Bu nedenlerle sosyal ödemelerdeki bu orantısızlığın giderilmesi ve yükseltilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu nedenle, sosyal haklarda yüzde 50 oranında bir artış teklif edilmiştir" diye belirtti.

3 YILLIK TİS DAYATMASI

Metal işçilerinin itiraz ettiği bir diğer madde ise 3 yıllık TİS dayatması. MESS'in esneklik uygulamalarını dayatarak ikramiyeleri fiili çalışmaya bağlamak istemesi, denkleştirme ve telafi çalışmasını sözleşme maddesi haline getirmek istemesi ve deneme süresinin 4 aya çıkartılmasını önermesi var.

SATIŞ REKORLARI KIRILIYOR, İŞÇİLER SEFALETE MAHKUM EDİLİYOR

2017 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre otomotivde toplam üretim yüzde 17, otomobil üretimi ise yüzde 27 oranında arttı. Beyaz eşya da dahil üretimde satış rekorlarının kırıldığı, kar artışının yaşandığı otomotiv sektöründe, işçilerin kazanılmış hakların geriye götüren bu teklifler ise MESS'in emek düşmanı tavrını da gözler önüne serdi.

4 ARALIK'TA MESS'E CEVAP VERİLECEK

MESS'in sefalet sözleşmesi olarak işçilere dayattığı bu teklifleri kabul etmeyeceğini belirten Birleşik Metal-İş Sendikası, 4 Aralık Pazartesi günü üretimi durduracak. Sendikası, görüşmelerde yaşanan tıkanıklığı değerlendirmek üzere 8 Aralık'ta yapacağı Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplantısında nihai kararını vererek, yol haritası belirleyecek.