ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İSİG: İş cinayetleri politiktir

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, ölümlü iş kazalarında yaşanan artışa dikkat çekti. Kadıköy'de yapılan basın açıklamasında geçtiğimiz ay 170 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Aralık 2017 Cumartesi, 19:33

İSTANBUL- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Kasım ayı iş cinayetleri raporunu Kadıköy Altıyol'da yaptığı eylemde açıkladı. İhraç edilen kamu emekçilerini ziyaret eden İSİG Meclisi üyeleri, OHAL'in grev yasakları, işsizlik ve iş cinayetleri getirdiğine dikkat çekti. Kasım ayında en az 170, yılın ilk 11 ayında ise en az 1851 işçinin yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Eyleme DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı da katıldı.

AKP'nin 15 yıllık iktidarı boyunca 20 binin üzerinde işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine vurgu yapan İSİG Meclisi'nden Tarık Yüce, şöyle devam etti: "Yani her gün işe giden yedi-sekiz işçi evine geri dönemiyor. Kimi ölümcül işlerde çalışanlar, örneğin maden işçileri, ailesiyle vedalaşmadan işe çıkmıyor. İşçi sınıfına yönelik bu 'planlanmış politik cinayet'lerin katili ise ne iş makinesi ne işçi hatası ne de patron kusurudur. Asıl katil neoliberal sermaye hareketinin 'düşük maliyet stratejisi'; yani ucuz ve güvencesiz işçiliktir. İşçi sınıfı bu şartlarda çalıştırılırsa ölüm kaçınılmazdır! Bunun adı işçi kırımıdır; işçi sınıfına karşı sistematik bir toplumsal savaştır.

Hal böyleyken sermaye ve iktidar tarafından aklımızla alay eden açıklamalar geliyor. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 'son 15 yılda iş kazaları yüzde 40 azaldı. İş kazasına neden olan etkenler içinde yüzde 82 ile güvensiz hareketler bulunuyor' diyebiliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç ise 'iş kazası tanımını daraltacaklarını' söylüyor ve zaten 'iş sağlığı güvenliğinde Türkiye'nin iyi bir noktaya geldiğini' belirtiyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak Kasım ayında en az 170 ve yılın ilk 11 ayında ise en az 1851 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini tespit ettik."