ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Suriyeli Emani'yi katledenler suçlarını itiraf etti

Sakarya'da 9 aylık hamile Suriyeli Emani Al-Rahmun ve 10 aylık bebeğini katleden Karacal ve Bay, hakim karşısına çıktı. 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanan sanıklardan Karacal, polise verdiği ifadesiyi reddetti ve polisin yazdığını iddia etti.

Etkin Haber Ajansı / 01 Aralık 2017 Cuma, 17:55

SAKARYA - Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile olan Suriyeli Emani Al-Rahmun ve 10 aylık bebeğini öldüren Birol Karacal ve Celal Bay'ın yargılanmasına Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre kimlik tespitleri sırasında mahkeme başkanı tutuklu sanık Birol Karacal'a, "Sabıkan varmış, yargılanmışsın daha önce?" diye sorunca, "Daha önce bir kadın bana iftira atmıştı" diye yanıtladı ve ardından salondan tepki yükseldi. İlk olarak tutuklu sanıklardan Bay'ın ifadesi alındı. Bay, ifadesinde Emani'yi nasıl öldürdüğünü anlattı. Bay, evine zorla girdikleri Emani'nin o sırada uyuduğunu söyledi. Eve girdiklerini fark eden Emani'nin uyanarak tepki gösterdiğini ve kendini korumaya çalıştığını dile getiren Bay, kadını darp ederek bayılttıklarını ve evden çıkardıklarını söyledi.

TECAVÜZÜ İTİRAF ETTİLER

O sırada Mahkeme Başkanı, "Çocuk neredeydi?" diye sordu. Bay, çocuğun ağladığını ve Karacal'ın çocuğu boğarak susturduğunu belirtti. Emani ve bebeğini arabaya bindirdikten sonra dağlık bir alana gittiklerini söyleyen Bay, Karacal'ın Emani'ye cinsel saldırıda bulunduğunu itiraf etti. Bay, Emani'nin hamile olduğunu fark etmediklerini ileri sürdü. Cinsel saldırının ardından Karacal'ın Emani'yi arabadan indirerek öldürdüğünü ve ardından bebeği de yanına bıraktıklarını söyleyen Bay, Emani'yi öldürmeyi ise, "iş" olarak tanımladı ve şöyle dedi: "İş bittikten sonra beni de eve bıraktı."

Bay'ın savunmasının ardından Birol Karacal'ın savunmasına geçildi. Mahkeme Başkanı, Karacal'ın emniyetteki ifadesinde suçunu kabul ettiğini hatırlattı. Karacal, bunun üzerine kendini, "Polisler yazmış. Ben öyle bir şey demedim" sözleriyle savundu. Mahkeme heyeti, olay gününe ait tüm tutanakları okudu. Hakim her iki sanığın da, "Kasten öldürme", "Zorla konuta girme" suçlarını işlediklerini söyledi.

'AL-RAHMUN EŞİM O GÜN DOĞUM YAPACAKTI'

Verilen aranın ardından Emani'nin eşi Halid Al-Rahmun konuştu. Al-Rahmun, olay günü eşini doktora götürmek için izin aldığını ve eşinin o gün doğum yapacağını söyledi. Al-Rahmun, Birol Karacal ile komşu, Celal Bay ile iş arkadaşı olduğunu söyledi. Eve geldiğinde eşini ve çocuğunu evde bulamadığını dile getiren Al-Rahmun, "İsmail Hoca diye bir arkadaşım var. O ve oğlu arabaya binerek hastanelerde eşimi aradılar. Geri döndüklerinde eşimi bulamadıklarını söylediler. İsmail Hoca Adapazarı'ndaki hastaneleri aradı. Polislere başvurduk. Eşim ve oğlumun kaybolduğunu polise anlattım" dedi. Polisin araştırma başlattığını söyleyen Al-Rahmun, bu süre zarfında Karacal'ın her 10 dakikada bir kendisini aradığını söyledi. Al-Rahmun, Karacal'ın davranışlarından polisin de şüphelendiğini belirtti.

MAHKEME BAŞKANI: ÇEVİRİ HİZMETİ YOK

Daha sonra polis ekiplerinin evde kan izi bulduğunu söyleyen Al-Rahmun, Karacal ve Bay ile arasında herhangi bir sorun olmadığını belirtti. Al-Rahmun, Emani'nin kaybolan telefonu ve yüzüğünün hala bulunmadığını söyledi. Mahkemenin gönderdiği belgeler Türkçe olduğu için anlamadıklarını belirten Al-Rahmun, belgelerin Arapça gönderilmesini istedi. Mahkeme heyeti, "Tercüman bulundurabiliriz; ancak çeviri hizmeti yok" diye yanıt verdi.

'BU İKİ SUÇLUNUN EN YÜKSEK CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM'

Emani'nin Suriye'den gelen dedesi Muhammed Elhamra söz aldı. Türkiye'ye ilk defa geldiğini belirten Elhamra, davaya katılmayı talep etti. Elhamra, "Buradaki herkes beni kendi yerine koysun. Bu iki suçlunun verilebilecek en yüksek cezayı almasını istiyorum. Adalete güveniyorum" diye konuştu.

Elhamra ailesinin avukatları, sanıklara yardımcı olan bir kişiden daha şüphelendiklerini söyledi. Avukatlar, sanıkların ifadelerinde birbirlerini suçlayan beyanlarda bulunduklarını belirterek, savcının iddianamesine ek önerilerde bulundu. 10 aylık Halef'in iddianamede çocuk olarak tanımlandığını; ama Halef'in bebek olduğunu söyleyen avukatlar, onun da canavarca öldürüldüğüne dikkat çekti.

'SUÇ NEFRET KAPSAMINDA ELE ALINMALI'

Avukatlar son olarak sanıklara indirim hakkı verilmemesini talep ederek, Emani'nin öldürülmesinin gerçekleştiği dönemde Suriyelilere karşı medyada ve sosyal medyada nefret söyleminin yoğunlaştığını hatırlattı. Suçun azmettirici nitelik de taşıdığını dile getiren avukatlar, bu suçun nefret suçu kapsamında da ele alınabileceğine vurgu yaptı.

DURUŞMA 2018'E ERTELENDİ

Verilen aranın ardından sanıkların çapraz sorgusuna geçildi. Daha önce birbirlerini suçlayan sanıkların ortak plan yaptıkları ortaya çıktı. Savcı, sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından Halef bebeğin ayrıntılı otopsi raporunun hazırlanmasını talep ederek davayı, 15 Ocak 2018 tarihine erteledi.