ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi başladı

CHP'nin düzenlediği "Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi"nde konuşan Prof. Dr. Fatma Gül Berktay, "Kadın hakları konusunda siyasi iradenin rolü çok önemlidir ama onu harekete geçiren kadın hareketidir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Kasım 2017 Perşembe, 18:03

İSTANBUL - CHP'nin düzenlediği "Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi"nde kadınlara yönelik ayrımcılık ve eşitlik üzerine tartışma yürütüldü.

İstanbul WOW Otel'de düzenlenen zirveye 48 ilden ve çeşitli toplumsal kesimden 900'e yakın kadın katıldı. Zirve, sözlerini HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun yazdığı "Kadınlar Vardır" şarkısının söylenmesiyle başladı.

Daha önce yapılması planlanan ancak OHAL nedeniyle gerçekleştirilemeyen zirveye kadın örgütleri, akademisyenler, siyasetçiler ve gazeteciler katıldı. Zirvenin açış konuşmasını CHP yöneticilerinden Gülseren Onanç yaptı.

Moderatörlüğünü gazeteci Nevin Mengü'nün yaptığı ilk oturumda konuşan Dilbilimci Necmiye Alpay, toplumun çok sıkıştırıldığını bu nedenle de insan hakları sorunlarının gündeme oturduğuna dikkat çekti.
Sadece Türkiye açısından değil bütün anayasal düzenlemeler açısından ölçüsüz uygulamaların olduğu bir dönem yaşanıldığını söyleyen Alpay, kapatılan Özgür Gündem gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı için tutuklandığını hatırlattı. Alpay, "Özgür Gündem yasal olarak yayınlanan bir gazete. Özellikle kadın sorunundan söz eden bir gazete.Biz tutuklandığımızda beklemediğim ölçüde yüksek bir dayanışma açığa çıktı. İnsanlar burada bir suç olmadığını fark etti ancak fark etmeyenler gözlerini yumdular. Sonrasında tek tek yazarlar işlerinden atıldı" diye konuştu. İnsan hakları eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesi gerektiğini belirten Alpay, "Cinsiyet eşitliği, insan hakları, adalet gibi kavramlar toplumun hava kadar su kadar ihtiyacı olan kavramlardır" dedi.

'DEĞİŞİM OLUYORSA KADIN HAREKETİNİN BAŞARISI'

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder ise Türkiye'de hukuksal bir değişim oluyorsa bunun siyasetten çok kadın hareketinin başarısı olduğunu kaydetti. Son zamanlarda akademisyenlere önemli görevler düştüğünü belirten Oder, "Akademisyenler de insanların eşitliği, adalet konularına müfredatlarında yer vermeliler. Çıkan iyi örneklere odaklanmalıyız. Kötü örneklerin elbette eleştirilme hakkı var. Bunun yanı sıra iyi örneklerin de caydırıcılığı söz konusu" ifadelerini kullandı.

'SİYASİ İRADEYİ HAREKETE GEÇİREN KADIN HAREKETİDİR'

Oturumun bir diğer konuşmacısı Prof. Dr. Fatma Gül Berktay ise kadın mücadelesinin 'turnusol kağıdı' görevi üstlendiğini belirterek, "Özellikle bizim gibi ülkelerde kadınlara saldırı çok. Bu saldırılar tesadüf değil. Bu kazanımlarımızın bir sonucu. Şimdi dikkat ederseniz haklarımız yasalarda da geri alınmaya çalışılıyor. Kadın hakları konusunda siyasi iradenin rolü çok önemlidir ama onu harekete geçiren kadın hareketidir. Kazanımlar, kadın hareketinin sahip olduğu feminist bilinç sayesindedir. Kadınların insan hakları meselesi bütün toplumun meselesidir. Kadın erkek eşitliğini sağlamadığınız zaman o toplumda demokrasi olmaz. Erkekler de 'kadınları korumak' için değil, demokrasiyi ve kendi insan haklarını korumak için feminist harekete katılmalılar" dedi.

Zirvenin ilk gününe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Liderlik oturumunda Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, kadınların adalet arayışında CHP'nin duruşu ve siyaseti hakkında bilgi verdi.

"Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi" yarın da devam edecek.