ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Asiye katledildi, iftiraya uğradı, cenazesi kadınlardan kaçırıldı

Katledildi, ölümü "kocasını aldatıyordu" diye servis edilerek meşrulaştırılmaya çalışıldı, cenazesini kadınların taşımasına izin verilmedi. Asiye Aykan katledilen yüzlerce kadından biri.

Etkin Haber Ajansı / 30 Kasım 2017 Perşembe, 10:40

İSTANBUL (Pınar Gayıp)- Kadına yönelik şiddet hayatın her alanında sürüyor. Kadınların hayatı adeta pamuk ipliğine bağlı. Çünkü kadınları katledenler en yakınları. Üstelik hayatlarının çalınışı gazetelerde, "aldatan kadın", "kıskanç erkek", "öfkeli aşk" süslemeleriyle veriliyor, yani kadınlar suçlanıyor.

Üsküdar birkaç gün önce böylesi bir katliama tanıklık etti. 40 yaşındaki 3 çocuk annesi Asiye Aykan, eşi Yılmaz Aykan tarafından katledildi. Hastaneye giden Aykan, hastane polisine "karım beni aldatıyordu" dedi, bunu duyan Hürriyet gazetesi muhabiri Çetin Aydın haberi böyle verdi: "Kendisini aldatan karısını öldürdü."

Gelen tepkiler üzerine haber "Vahşi cinayetin kıskançlık gerekçesiyle işlendiği iddia edildi" şeklinde değiştirilse de, Asiye'ye diğer pek çok kadın gibi "namussuz" yaftası vurulmuştu. Böylece öldürmek meşruydu!

Asiye erkek şiddetiyle katledilmesi yetmiyormuş gibi erkek egemen zihniyet cenazesini de rahat bırakmadı. Asiye'nin tabunutu kadınlar omuzlamak istedi ancak Aykan ailesinin erkekleri izin vermedi. Cenazeye gelen kadınların üzerine yürüdü, cinsiyetçi küfürler etti, provokasyon yaratmaya çalıştı ve cenazeyi kadınlardan kaçırdı. Çünkü Yılmaz Aykan "pişmanım" demişti ve karısının onu aldattığını düşünüyordu. Bu "erkek dayanışması" için yeterliydi.

'ÇOCUKLARIM İÇİN DAYANMAM LAZIM'

Ancak gerçekler böyle değildi. Asiye evlere temizliğe gidiyor, evin geçimini sağlıyor, çocuklarını okutuyor ve kendisini katleden Yılmaz Aykan'ın sağlık masraflarını karşılıyordu. "Asiye benim 20 yıllık arkadaşımdı ama 5 yıldır çok yakındık" diyen HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Gülistan Kan, Asiye'yi ETHA'ya anlattı. Kan, arkadaşının hayatını şöyle özetledi: "Asiye emekçi biriydi, fedakardı, çocuklarına çok düşkündü. O evde neler yaşadı. Ama tüm sıkıntılara çocukları için katlandı. Büyük kızına aşırı düşkündü, 'onu okutmak için dayanmam lazım' diyordu. Ev temizliğine giderdi, evin bütün yükünü de böyle üstleniyordu."

Yılmaz Aykan'ın Asiye'ye şiddet uyguladığını belirten Kan, "Son zamanlarda daha da kötüye gitmiş durumu. Asiye onun hastalığıyla da uğraşıyordu. Bir de aşırı kıskançtı Yılmaz" dedi.

'BU GAZETECİ İFTİRA ATTI, ASLA KABUL EDİLEMEZ'

Hürriyet'in servis ettiği ve birçok ajansın "aldatan kadın öldürüldü" diye verdiği haberlere tepki gösteren Kan, "İlk gece 12 yaşındaki çocuğu beni aradı, 'anneme iftira attılar, ne olur temizleyelim' diye. Bu yalandır, iftiradır. Bu gazeteci kimseyle görüşmeden hastane kapısında Yılmaz polise ne söylüyorsa, araştırmadan bunun haberini yapıyor. Bu kabul edilemez asla" diye konuştu.

'NAMUS ÖNE SÜRÜLEREK KADIN KATLİAMLARI MEŞRULAŞTIRILIYOR'

Katledilen tüm kadınların "namus" öne sürülerek haksız bırakıldığını, yani cinayetin meşrulaştırıldığını kaydeden Kan, şu çağrıyı yaptı: "Bu ne ilk olacak ne de son. Kadın örgütleriyle dayanışma içinde olmalıyız. Sistem de iktidar da aynı. Asiye'nin ölümünde katili haklı çıkarmaya çalıştılar. Ailesiyle görüşeceğiz ve dava açılması için çabalayacağız ve bu davanın takipçisi olacağız. Asiye ve diğer kadınlar bu kadar kolay ölemez. Asiye öldü, üstü kapatılmaya çalışılıyor, sanki suçlu oymuş gibi. Dayanışma içinde olalım."

'ASİYE ÇOK FEDEKAR, GÜZEL BİR İNSANDI'

Asiye'nin aşırı fedakar olduğunun altını çizen Kan, komşusunun bir gün onu çorba içmeye çağırdığını ancak Asiye'nin "koy da çocuklarıma götüreyim onlar içsin" dediğini belirtti. Kan, gözleri dolarak "içimde uktedir" dediği şu anıyı paylaştı: "Asiye ile son iki aydır çok telefonla görüştük. Bana hep 'Gülistan gel de biraz sohbet edelim, konuşalım. Gel de sana mercimek köftesi yapayım' diyordu. Ben yanına kete de istedim, söz verdim ama yoğunluktan gidemedim. Asiye çok emekçi, fedakar, çok güzel bir insandı."