ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Katledilen Asiye'nin cenazesinde kadınlara şiddet

Erkek şiddetiyle katledilen Asiye Aykan'ın cenaze töreninde erkekler kadınlara şiddet uyguladı. Ancak kadınlar tüm engellemelere rağmen Aykan'ın mezarı başında açıklama yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 29 Kasım 2017 Çarşamba, 15:08

İSTANBUL- Kocası tarafından öldürülen Asiye Aykan'ın cenaze töreninde kadınlara şiddet uygulandı.

Üsküdar'da 27 Kasım günü Yılmaz Aykan tarafından katledilen HDP Üsküdar İlçe Örgütü üyesi Asiye Aykan için Ümraniye Ihlamurkuyu Camii'nde tören düzenlendi.

CENAZE TÖRENİNDE KADINLARA SALDIRI

Törende kadınları cenazenin başından uzaklaştıran erkekler, Asiye Aykan'ın tabutunu omzunda taşımak isteyen kadınları iterek şiddet uyguladı. Asiye Aykan'ın akrabası olduğu öğrenilen bir erkek de kadınların üzerine yürüdü ve cinsiyetçi küfür etti.

Cenaze töreninin ardından Asiye Aykan, kadınlardan kaçırılarak toprağa verilmek üzere Samandıra Mezarlığı'na götürüldü.

HDP İstanbul Kadın Meclisi mezar başında kısa bir açıklama yaptı. Üsküdar İçe Eşbaşkanı Gülistan Kan, erkek egemen basın kuruluşlarının gerçekleri çarpıtarak haber yaptığını söyledi. Kan, haberlerde cinayet haklı gösterilerek katilin korunmaya çalışıldığını kaydetti.

'DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ'

Kadınların yaşamını cehenneme çeviren ve katleden erkeklerin yasalarla korunduğunu ifade eden Kan, ayrıca erkeklerin iktidarın kadın düşmanı politikalarından güç ve cesaret aldığını ifade etti. Kan, Asiye'yi katleden Yılmaz Aykan'ın "pişmanım" dediğini aktardı ve şöyle devam etti: "Sözümüz olsun katillerin cezasız kalmaması için davanın sonuna kadar takipçisi olacağız."

Kadın dayanışmasına dikkat çeken Kan, "Dün olduğu gibi bugün de haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz., itaat etmiyoruz" dedi.