ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ÇED toplantısı polis barikatı ile halka kapatıldı

Fatih Ormanı'nın talanını gündeme getirecek projenin ÇED toplantısı, polis barikatıyla halka kapatıldı. Yaşam savunucuları, "İstanbul'un kuzeyindeki orman ekosisteminin bir parçası olan Fatih Ormanı, hiçbir koşulda yapılaşmaya açılmamalıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Kasım 2017 Salı, 13:27

İSTANBUL - Fatih Ormanı'nın talan edilerek villa yapılması istenmesine tepki gösteren yaşam savunucuları, ÇED toplantısına sokulmadı.

Diren Fatih Ormanı İnisiyatifi ve meslek odaları, Fatih Ormanı kapısından "İstanbul'un ormanları villa alanı değildir", "Ormana villa yapılmaz" sloganıyla ÇED toplantısının yapılacağı TİM Center'a yürüdü.

"Ormana patron olmak için yaptığınız ÇED toplantınız batsın" yazılı pankart açan yaşam savunucuları, "Ormana proje yapılamaz", "Doğuş ve Bilgili ormanıma sulanmayı bırak artık" yazılı dövizler taşıdı. Sık sık "Bilgili elini ormanlardan çek", "Doğuş elini ormanlardan çek", "Ormana villa yapılmaz" sloganları atan yaşam savunucuları adına Sarıyer Kent Dayanışması'ndan Eray Özgüner, Diren Fatih Ormanı İnisiyatifinin açıklamasını okudu. Özgüner, "Sermaye ve iktidar baskısı ile kentin bütününden koparılan; Cendere Vadisi, Maslak 1453, 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi projelerle abluka altına alınan Fatih Ormanı, hiçbir şekilde imara açılmaması gereken bir orman; yok edilmemesi gereken bir doğal yaşam alanıdır" dedi. Özgüner "Biz kişisel çıkarlarını değil, yaşamı ve doğayı savunanlar, Fatih Ormanında yaşayan her bir canlının yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bilgili, Doğuş veya ismi ne olursa olsun, ormanımıza göz diken herkesin karşısında olacağız" dedi.

Meslek odaları da ÇED sürecine başlanan projenin etkilerinin değerlendirilerek iptal edilmesini istedi. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu'ndan Ayşe Yıkıcı, "ÇED sürecine başlanan projenin, inşası ve işletmesi aşamasındaki etkileri yeniden değerlendirilerek proje ve projeye dayanak olan diğer işlemler iptal edilmelidir. İstanbul'un kuzeyindeki orman ekosisteminin bir parçası olan Fatih Ormanı, hiçbir koşulda yapılaşmaya açılmamalıdır. Meslek Odaları olarak konunun takipçisi olacağız ve kamu yararından yana mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Halkın katılımına açık olması gereken ÇED Halkın Katılımı Toplantısı'na TİM Center bina kapısının önüne çevik kuvvet barikatı konularak halkın katılımı engellendi.