ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kılıçdaroğlu belgeleri açıkladı: Nereye gitti 30 milyar dolar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Grup Toplantısı'nda Erdoğan ve ailesinin vergi cennetleri olarak anılan ülkelerde kurulan şirketlerle vergi kaçırdığını açıkladı. "30 milyar nereye gitti" diyen Kılıçdaroğlu, bankalara aktarılan dekontları gösterdi, "Ben ispat ettim, şimdi söyle bakayım alçak kim?" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Kasım 2017 Salı, 14:20

ANKARA - CHP Grup Meclis Toplantısı'nda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesinin vergi kaçırdığını belgeleriyle açıkladı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Devlete vergi vermemek için her türlü dümeni çeviriyorlar. Ankara'daki bu beylerin çocuklarını bütün Türkiye'ye tanıtacağım onları.

Nerede para var diyecekler? Yurt dışındaki faiz lobisine 145 milyar dolar faiz ödediler. Bu dışarıya ödedikleri, bir de içeride var. İçeride 620 milyar lira faiz ödediler. E faizciye, tefeciye para var da öğretmene niye yok?

'Ey Kılıçdaroğlu sen bunları söylüyorsun ama para yok' diyecekler. Sevgili (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan para var. Sevgili (Başbakan) Binali Yıldırım para var para. Faiz lobisine 145 milyar dolar para ödediler. Öğretmene gelince para yok dersin. Ben 145 milyar doları bu memleketin öğretmenine vereceğim. Bu 145 milyar dolar dışarı ödedikleri. Bir de numaradan şikayet ediyorlar. Faizler niye inmiyor diye. Sanki ülkeyi Fransızlar yönetiyor. Binali Yıldırım da Zaytung'cuları kıskandıracak bir açıklama yapmış. Faizleri indirin demiş. Niye indirecek karar almıyorsun? Bankacılar yönetmiyor ülkeyi, sen yönetiyorsun.

Erdoğan'a bazı sorular sordum. Çocuklarının, dünürünün, eniştenin kardeşinin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini biliyor musun dedim. Yerli ve milli isen buna cevap vereceksin dedim. 1.5 milyon liralık dava açtı, vah vah ne kadar korktum. Dava açsan ne olur, açmasan ne olur. Soruma otur, adam gibi cevap ver.

Beyefendi beni dinliyordur, tavsiyem olacak, yanına doktor al.

Suriyelilere 30 milyar dolar harcandığını söylüyor. Kimse bilmiyor, nereye gitti bu 30 milyar dolar. Sevgili Erdoğan gözlerinden öperek bir soru daha soruyorum. Ne zaman, nerede kimin için harcadın 30 milyar doları.

'Çık ispat et' dedi, madem istiyor, ispat edelim. Man Adası'nda bir şirket kurulur. Bizim vilayetlerden daha küçük. Belbey LTD şirketi. O şirketin kuruluş senedi de bizde. Bu şirket bir yönetim kurulu toplantısı yapar. Sıddık Ayan bir kişiden oluşur yönetim kurulu. Tutanakları bizde. Şirketin sermayesi 1 sterlin. Sonra çıktı ispat et dedi. Edeyim. Sıdkı Ayan kim tanıyormusun eminim çok yakından tanıyorsun. Bu şirketin kayıtları elimizde. 15 Aralık 2011 tarihinde Ziya İlgen 2.5 milyon dolar Belbey şirketine para gönderiyor. Mustafa Erdoğan 2.5 milyon dolar gönderiyor kardeşi. 26 Aralık 2011'de yine Ziya İlgen 1 Milyon 250 bin dolar gönderiyor. Dünürü, 1 Milyon 250 bin dolar gönderiyor. 28 Aralık 2011 Burak Erdoğan 1 Milyon 250 bin dolar gönderiyor. Bunların belgesi var mı diyecekler.

Gönderdiklerinin tamamının SWIFT mesajları bizde. 'Bu SWIFT mesajı ne demek?' diyeceksiniz. Yurtdışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Bu beni tatmin etmez dedim. 'Bankaların dekontu lazım' dedim.

Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışına göndermişler, o şirketlerin de kayıtlarında var. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın.

Bana soruyorlar, 'Neden Erdoğan'a bunu söylüyorsun, neden kızıyorsun?' Bu ülkenin bir vatandaşı olarak Konya'da 40 günlük bebek zatürreden öldü. O bebeğin hakkını savunmak için ben bunları soruyorum. Samsun'da 2.5 aylık Kübra bebek açlıktan öldü. Onun hakkını savunmak için soruyorum. Devleti yönetenler vatandaşa örnek olmalı. Vatandaşa ceza keseceğim, kendi akrabalarına başka ülkelerde şirket kurduracaksın. Dolarları bozdurun diyeceksin, sen milli değil, garimillisin. Gayrimilli bir hükümet tarafından yönetiliyoruz. Benim bir kusurum hatam varsa söyleyin, alınmam. Ama size ahkam kesen din iman edebiyatı yapar sonra kendisi alır çocuklarıyla beraber yurtdışına giderler.

Ben ispat ettim, şimdi söyle bakayım alçak kim?"

Kılıçdaroğlu'nun konuşması "Tayyip istifa" sloganlarıyla kesildi.