ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi'nden DHA ve Hürriyet'e tepki

HDP Kadın Meclisi, dün İstanbul'da kocası tarafından katledilen Asiye Aykan'la ilgili yapılan haberlere tepki gösterdi. DHA ve Hürriyet'in katliamı meşrulaştıran cinsiyetçi haber diline tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, "Haberin yayından kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Kasım 2017 Salı, 16:29

ANKARA - HDP Kadın Meclisi, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Yılmaz Aykan tarafından katledilen Asiye Aykan'la ilgili açıklama yaptı.

Bir okul servisinde çalışarak üç çocuğuna bakan Asiye Aykan'ın 25 Kasım'da Kadına Yönelik Şiddete karşı binlerce kadının sokaklara çıkışının üzerinden iki gün sonra katledildiğini hatırlatan HDP Kadın Meclisi, "Erkek vuruyor, basın koruyor" dedi.

Asiye Aykan'ın katledildiği saldırının veriliş biçimine tepki gösterilen açıklamada, "Yılmaz Aykan'ın işlediği cinayeti son dakika haberi olarak 'Okul servisine silahlı saldırı' başlığıyla servis eden Hürriyet gazetesi muhabiri Çetin Aydın, gerçekleri çarpıtarak eril, cinsiyetçi, taraflı, kadın düşmanı haber örneği olarak gazetecilik derslerinde incelenmeye değer bir çalışma çıkarmış. Haberde 'Kıskançlık-aldatılma şüphesi-buluşmaya takip-buluşmaya baskın" gibi iddialarla kadın cinayetlerinde haksız tahrik indirimine gerekçe gösterilen aldatan kadın-aldatılmayı hazmedemeyen erkek-öldürülmeyi hak eden kadın' düzeneğini sıcağı sıcağına kuran Çetin Aydın, hem cinayeti haklı göstermeye hem de katili kollamaya hizmet ettiğinin farkında mı bilmiyoruz ama kendisine, DHA'ya ve Hürriyet Gazetesi'ne sesleniyor; bu haberin bu şekliyle derhal yayından kadırılmasını istiyoruz" dedi.

HDP Kadın Meclisi açıklamasında, "Asiye Aykan'ı katleden, kadınların yaşamını cehenneme çeviren, katil erkekleri koruyan yasalarıyla iktidarın kadın düşmanı politikalarından beslenip güç ve cesaret alan erkektir. Bilinsin ki, ne silah ne tehdit gözümüzü korkutamayacak. Aramızdan bir kadının daha eksilmesine izin vermeyeceğiz. Asiye'nin katilinin cezasız kalmaması için davanın takipçisi olacağız. Özgürlüğümüzü irademizi yaşamımızı korumak için ev içinde, sokakta, işte, partide, hayatın tüm alanlarında öz savunma hakkımızı kullanacağımızı, kadın dayanışmasıyla, birlikte yürüyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Edi Bese" dedi.