ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya'da yaygın 25 Kasım eylemleri

25 Kasım dolayısıyla Almanya'nın birçok kentinde sokaklara çıkan kadınlar, "Kadına yönelik şiddete son" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Kasım 2017 Pazartesi, 20:18

HABER MERKEZİ- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Almanya'nın birçok kentinde kadınlar sokaklara çıktı.

Berlin, Mannhem, Sttutgart, Kiel, Bilefeld, Ulm, Nürnberg, Köln, Duisburg ve Wuppertal'da yürüyüş ve basın açıklamaları yapıldı. Ulm'de Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), SYKP, MLPD, Kürt Kadın Hareketi, Yeni Kadın, ADKH üyeleri katıldı. SKB temsilcisi yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddete karşı mücadele çağrısı yaparken, tutuklu bulunan ETHA çalışanı Meşale Tolu'ya da özgürlük istedi.

Mannheim'de yürüyüş düzenlendi. "Jin jiyan azadi" sloganlarıyla yürüyen kadınlar, kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Bielefeld'e feministler ile Die Linke'nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe SKB üyeleri de katıldı.

Duisburg'da yürüyüş ve basın açıklamasının yanı sıra kadına yönelik şiddeti teşhir eden fotoğraf sergisi açıldı.

Kiel'de Alevi kadınlar, Kürt Kadın Hareketi ve SKB üyelerinin konuşmacı olduğu panel düzenlenerek, kadına yönelik şiddete karşı mücadele yöntemleri tartışıldı.

Öte yandan, Berlin'de geçen yıl kocası tarafından öldürülen Yeter Polat davası geçen cuma görüldü. 25 Kasım Platformu, duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yaparak, erkek adalet değil gerçek adalet istedi.

Köln'de, International Women Space, Kürt Kadın Hareketi ve SKB'nin çağrısı ve yaklaşık 13 kadın örgütünün imzasıyla yürüyüş düzenlendi. Dom kilisesi önünde başlayan yürüyüşün ardından Lila Köln Kadın Platformu da ayrı bir eylem yaptı.