ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Metal işçisi kadınlardan 25 Kasım eylemi

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu "Kadına yönelik şiddete hayır" şiarıyla Kartal Meydanı'nda basın açıklaması yaptı, stand açarak bildiri dağıttı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 16:35

İSTANBUL - Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde Kartal Meydan'ında bir araya gelerek eylem yaptı.

Kadın metal işçileri "Kadına yönelik şiddete hayır" yazılı pankartı açtı, "Kadın cinayetleri durdurulsun", "Kadınız, sendikalıyız, şiddete isyandayız", "Boşanmayı değil kadın cinayetlerini durdurun" dövizleri taşındı.

Burada yapılan açıklamada, "Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. Bugün Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeşin, Mirabel Kardeşler'in diktatörlük askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledilişlerinin yıldönümüdür. Bugün, kadınların, erkek şiddetine ve egemenliğine karşı verdiği mücadelenin simgeleştiği gündür" denildi.

AKP hükümetinin kadın politikasının, kadın emeği ve bedeninin sömürüsü üzerine kurulu olduğunu ifade edilen açıklamada, "Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın adından kadını çıkaran AKP, kadını aile ile özdeşleştiren hükümet, kadına yönelik şiddeti yok etmek için etkin önlemler almak yerine, kadını eve iten, şiddet uygulanmasına göz yuman, ama emeğini de ucuz, esnek ve güvencesiz şekilde sermayenin hizmetine sunan bir kadın emeği politikası sürdürmektedir" diye belirtildi.

2010 yılında yayınlanmış olan "Kadın İstihdamının Arttırılması ve Fırsat Eşitliğinin Sağlanması Genelgesi"ne dikkat çekilen açıklamada, kadın metal işçilerinin talepleri şöyle sıralandı:
"-Bizler, Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi kadınlar olarak; müftülüklere verilen nikah kıyma yetkisinin derhal iptal edilmesini ve arabuluculuk sisteminden derhal vazgeçilmesini istiyoruz.
-Hükümeti, kadına yönelik şiddetin durdurulması için altına imza attığı İstanbul Sözleşmesi'nin hükümlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.
-Toplumun tüm alanlarında kadını ikincilleştiren dil, söylem ve tutumlardan arındırılmasını, kadın erkek eşitliğini sağlayacak politikaların hayata geçirilmesini istiyoruz.
-İşyerlerinin şiddetten, tacizden ve mobbingden arındırılmasını, fırsat eşitliğinin sağlanmasını istiyoruz.
-Düzenli iş, güvenceli gelecek istiyoruz.
-Çocuk ve yaşlı bakımının kadının üzerinden alınmasını, kreş ve yaşlı bakım merkezlerinin açılmasını istiyoruz.
-Başta sendikalar olmak üzere, demokratik tüm örgütleri kadına yönelik şiddetin durdurulması için harekete geçmeye ve kadınların sesine kulak vermeye çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından stand açan Birleşik Metal-İş Sendikası imza toplayarak bildiri dağıttı.