ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kürt kadınları şiddete karşı sokaklarda

Kürt kadınları, Kürdistan'ın çok sayıda kentinde basın açıklamaları, eylemler düzenleyerek "kadına şiddete son" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 16:03

HABER MERKEZİ- Kürdistan kentlerinde 25 Kasım dolayısıyla sokaklara çıkan kadınlar, "Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz" dedi.

Van'da TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde miting düzenlendi. "Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz" şiarıyla Musa Anter Barış Parkı'nda düzenlenen miting soğuk havaya rağmen coşkuyla gerçekleştirildi. Kadınların kiras-fistan, erkeklerin de şal û şapik giyerek katıldığı mitingde "Kadınlar güneşle özgürleşecek", "Böyle gitmez kadınlar izin vermez", "Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz" pankartları açıldı.

Mitingde ilk olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca konuştu. "Sakinelerden Delallere, Sêvê, Pakîze ve Ronahî'den Bêrîvanlara, bu direniş yolunda ilerleyen ve yolumuzu aydınlatan bütün kadınları selamlıyorum" diyen Uca, tutsak kadınları da selamladı.

Kürt halkının iradesiz, mücadelesiz, kimliksiz ve temel haklarından mahrum bırakılmak istendiğini, bu nedenle 4 parçada Kürtlere karşı ağır bir savaş konsepti devreye sokulduğunu söyleyen Uca, "Bunlar Kürt halkını 50-100 sene önceki Kürtler sanıyor ama Kürt halkının mücadelesi bugün haritaları, siyaseti değiştirebilecek bir güce erişti" dedi.

Kayyumların kadın isimleri taşıyan, barışı simgeleyen park isimlerini kaldırdığını, kayyumların ilk icraatlarının kadın kazanımlarına saldırmak olduğunu söyleyen Uca, "Çünkü kadınların aydınlatacağı bir toplumun önünde kimsenin duramayacağını iyi biliyorlar" dedi.

İmralı tecridini de eleştiren Uca, "Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü istiyoruz" dedi.

KEMALBAY: SÊVÊ'LERİN MÜCADELESİNİ MEŞALE GİBİ TAŞIYACAĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ise konuşmasına Mısır'daki katliamı kınayarak başladı.

25 Kasım'da alanlarda olan kadınları selamlayan Kemalbay, "Mirabel Kardeşler, faşizme karşı mücadele ettiler ve katledildiler. Fakat onların mücadelesi bugün dünya kadınlarının meşalesi oldu. Türkiye'de de AKP-Saray rejimi Mirabel Kardeşler gibi Sêvê'yi, Fatma'yı, Pakize'yi katletti. Onların mücadelesini bir meşale gibi taşıyacağız" dedi.

AKP-Saray iktidarıNIN yeni bir rejim kurmak istediğini ve iktidarın uyguladığı şiddetin en ağırını kadınların yaşadığını söyleyen Kemalbay, "Kayyum sömürgeciliktir. Halkın iradesini yok sayan, Kürt halkının kaderine hükmetmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bizim kadınların kamusal alana çıkmasını sağlamamızın ardından bütün kadın kazanımları kayyumlar tarafından gasp ediliyor. Bizler yerel yönetimleri daha güçlü bir şekilde alacağız, daha güçlü bir şekilde parlamentoya gireceğiz" dedi.

"OHAL en çok kadınları vurdu" diyen Kemalbay, Nuriye Gülmen'e selam gönderdi. Kemalbay, "Nuriye öğretmenin mücadelesinin yanındayız. Nuriye öğretmen demokrasi mücadelesi veriyor tıpkı sizler gibi, Yüksekdağ gibi. Yüksekdağ'ın vekilliğini aldılar diye Yüksekdağ hiçbir şey kaybetmedi, biz hiçbir şey kaymedik. O hala bizim milletvekilimiz. Tuğba Hezer hala bizim milletvekilimiz" diye konuştu.

KADIN KATLİAMLARINDAN AKP HÜKÜMETİ SORUMLU

Diyarbakır'da ise Özgür Kadın Hareketi (TJA) Koşuyolu Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Kadınlar, "Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz" ve "Yaşamak ve yaşatmak için kalktık kalkıştık geliyoruz" pankartları "Jin jiyan azadî" sloganını attı. Yakılan mumlarla erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınlar anıldı.

Kadınlar adına açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, "Roza'ların başlattığı, Sara'ların ve Nudem'lerin yükselttiği kadın özgürlük mücadelesinin faşizme karşı inançla ve dirençle bu 25 Kasım'da da yükseltmeye devam edeceğiz" dedi. Tekin, cinsiyetçi söylemleri derinleştiren, meşrulaştıran AKP hükümetinin kadın katliamlarından sorumlu olduğunu söyledi.

Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise 2017 yılında kadınlara yönelik şiddet ve cinsel saldırıların artmasının yanı sıra, yüzlerce çocuğun anneleriyle birlikte hapsedilmesine dikkat çekti. Çatışma ortamında kadına ve çocuklara yönelik hak ihlallerinin arttığını belirten Yiğitalp, "Siz kadını çocuk doğuran bir makine olarak görürseniz, bu cinayetlerin sorumlususunuz. Çünkü diliniz şiddet, nefret ve cinayeti pekiştiriyor" dedi.

Yiğitalp, yaşamını yitiren kadınların hikayeleri okuyarak, "Biz kadınlar sokaklar başta olmak üzere her yerde direneceğiz. Bu hayat bizim, bu karar bizim. Kimse bizim adımıza karar veremez. Yeter ki özgücümüzün farkında olalım" dedi.

Kadınlar konuşmaların ardından zılgıt ve şarkılar eşliğinde bir süre oturma eylemi yaptı.

ŞIRNAK KADIN MECLİSİ CİZRE'DEN SESLENDİ

HDP Şırnak Kadın Meclisi, DBP Cizre ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Fatma Gündüz, OHAL ile birlikte onlarca kadın derneği, merkezi ve sığınma evlerinin kapatıldığını hatırlatarak, "Ülkeyi, OHAL esareti altında tekleştirmeye çalışan faşizan politikalara karşı sesimizi yükselteceğiz" diye konuştu.

Açıklama, "Jin jîyan azadî" sloganıyla son buldu.

MARDİN'DE KADINLAR PANEL DÜZENLEDİ

Mardin Kadın Platformu'nun çağrısı ile düzenlenen panelde çok sayıda kadın buluştu. KESK binasında yapılan panele HDP Batman Milletvekilli Saadet Becerikli, Avukat Cemile Turhalı, Mardin Barış Anneleri Meclisi, CHP Mardin Kadın Kolları ve Kadın Platformu üyeleri katıldı.

Panel öncesi Mardin Kadın Platformu Üyesi Adalet Kaya basın metnini okudu. Kaya, kadınların ekonomiden siyasete, eğitimden sağlığa, çalışma yaşamından toplumsal yaşama kadar erkek ve devlet şiddetine maruz bırakıldığı belirtti. "Bunun içinde her gün cinsiyetçiliği besleyen söylemler ve uygulamalar ile kadın üzerindeki şiddeti derinleştirip, dolayısıyla da özel savaş politikalarını toplum üzerinde hakiim kılmayı hedeflemektedir" diyen Kaya, mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından kadınlar, "Kadın kazanımlarına karşı saldırılar çevresinde yasak değişiklikler, müftülük yasası ne anlama gelir?" ve "Savaş ve kadın" konularını tartıştı.

URFA

HDP Urfa İl Örgütü 25 Kasım'a ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, kadınların her alanda verdikleri mücadelenin zaferle taçlandığını belirtti. Kadınlara karşı cinsiyetçi yaklaşımlara, yok saymalara rağmen kadınların direndiğini belirten Öcalan, "1960'da Dominik'te 3 kadını katleden zihniyet, bugün 2013 yılında 9 Ocak'ta Paris'te 3 Kürt kadını katletti. Silopi'de 3 kadın siyasetçiyi katlederek aslında bu zihniyetin tekerrür ettiğini bir kez daha ortaya koydu. Biz Urfalı kadınlar olarak, Öcalan'ı selamlıyoruz. Onun direnişi bizim direnişimizdir, ona uygulanan tecrit bize uygulanıyor. Sayın Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması da yine kadın mücadelesiyle eş değerdir. Bugün İmralı tecridi, evde, sokakta, meydanda kadına uygulanan şiddetle eş değerdir. İmralı kapıları kapandığında kadına yönelik katliamların arttığını" dedi.

ELAZIĞ

Elazığ’da KESK‘in çağrısıyla bir arada gelen kadınlar, şiddeti ve mücadeleyi tartıştı. Eğitim-Sen Elazığ Kadın Sekreteri Ayşe Yılmaz, SES Elazığ Kadın Sekreteri Sebahat Deniz, SES Elazığ Örgütlenme Sekreteri Aynur Öğüt‘ün konuşmacılığını yaptığı şöyleşide Yılmaz, kadına yönelik şiddetle mücadelenin geçmişinden bahsetti Mirabel Kardeşleri hatırlatan Yılmaz, şiddete karşı kadınların örgütlenmesi gerektiğini söyledi. Kadınların görüşlerinin alınmadan yasaların hazırlandığını söyleyen Deniz, Müftülere resmi nikah yetkisi veren yasanın çıkarılmasının bunun sön örneği olduğunu söyledi. Arabuluculuk yasasının gündeme getirilmesinin kadınları daha fazla şiddete maruz bırakacağını söyleyen Deniz bu saldırıların devam edeceğini belirtti. İşyerlerinde kadın emekçilerin şiddete, tacize ve tecavüze uğradığını söyleyen Öğüt, şiddetin sadece fiziksel olmadığını da belirtti. Kadının eve hapsedilmesinin kadını toplumdan soyutladığını söyleyen Öğüt, kamu emekçisi kadınlarla işçi kadınların birlikte mücadelesinin önemini vurguladı.

DERSİM

Dersimli Kadınlar, 25 Kasım dolayısıyla KESK Konferans salonunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Dersimli Kadınlar adına konuşan SES Dersim Şube Başkanı Nurşat Yeşil, Valiliğin 25 Kasım nedeniyle Seyit Rıza Meydanı'nda yapılacak basın açıklamasına izin vermemesini kınadı.

Kadınların mücadeleyle elde ettikleri kazanımların bugün AKP'nin sistematik saldırılarının odağında olduğunu belirten Yeşil, bunun son örneğinin kamuoyunda 'müftülük yasası' olarak bilinen kanun tasarısının yasallaşma süreci olduğunu söyledi.

Yeşil, "Yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Kadın cinayetlerini durdurmak için, AKP'nin kadın düşmanı politikalarına dur demek için, kadın emeği sömürüsünün katmerleşerek artmasına karşı, savaşa karşı onurlu bir barış için ve diğer tüm haklarımız için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.