ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar 25 Kasım'da sokakları zapt ediyor

Bir çok kentte kadınlar 25 Kasım için sokakları doldurdu. Erkek-devlet şiddetine karşı mücadele edeceklerini haykıran kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganlarını haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 17:53

HABER MERKEZİ - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, kadınlar sokaklarda.

İZMİR

ÖSYM binası önünde toplanan İzmir Kadın Platformu, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüdü. Yüzlerce kadının katıldığı yürütüşte, "Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz" yazılı pankart taşındı, sık sık "Yaşasın kadın dayanışması", "Çocuk istismarını anlatmayacağız" ve "Kadınız haklıyız şiddete karşıyız" sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin arttığı günlerden geçildiğini hatırlatılan açıklamada, "Kadına yönelik şiddet; kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik olarak kasıtlı bir şekilde kadın haklarını ihlal eden hal ve hareketlerin tümüdür. Mücadelemizle kazandığımız yasaların uygulanmaması, erkek şiddetine karşı cezasızlığın varlığı, AKP hükümetinin başını çektiği kadın düşmanı sistemli politikalar sonucu kadına yönelik her türlü şiddetin arttığını görüyoruz" denildi.

ÇORUM

25 Kasım dolayısıyla Çorum'da da çok sayıda kadın biraraya geldi. Çorum Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nurcan Doğan Hasırcı, 25 Kasım'ın tarihini hatırlattı. Hasırcı, "Kadınlar dünyanın dört bir yanında; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, savaşa, militarizme, ırkçılığa ve faşizme karşı; kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar" dedi.

Açlık grevi direnişçisi olan Eğitim-Sen üyesi Nuriye Gülmen'i selamlayan Hasatçı, "Buradan bir kez daha Nuriye Gülmen'in tutukluğuna son verilmesini, Nuriye ve Semih başta olmak üzere ihraç edilen tüm emekçilerin görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz" ifadesini kullandı. Hasatçı, şöyle devam etti: "Kadınları söz, yetki ve karar mekanizmalarından dışlayan, toplumdan soyutlayan uygulamalara karşı biz kadınlar tüm renklerimizle, bulunduğumuz her yerde sesimizi yükseltmeye, isyanımızı büyütmeye, buyurduğunuz itaati reddetmeye ve düşlerini kurduğumuz eşit ve özgür yaşamın gerçekleşmesi için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz."

KAYSERİ

Kayseri'de 25 Kasım dolayısıyla bir araya gelen kadınlar Kayseri Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. KESK Kayseri Şubeler Platformu adına Nilgün Demir'in yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin sürdüğünü belirterek "Günde en az iki kadın öldürülüyor. Cezasızlık politikaları sürüyor. Erkek egemen toplumun kadına yönelik şiddeti artarak devam ediyor" denildi.

Kadınları mücadeleye çağıran Demir "Kadınları söz, yetki, karar mekanizmalarından dışlayan ve toplumdan soyutlayan uygulamalara karşı hayatın her alnında biz kadınlar direnecek, mücadele edeceğiz" diye belirtti.

DENİZLİ

Denizli Soroptimist Kulübü, 25 Kasım dolayısıyla "Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı Harekete Geç" etkinliği düzenledi. Merkez Efendi ilçesi Yenişehir Mahallesi'ndeki Yunus Emre Parkı'nda yapılan etkinliğe aralarında kamu kurumu, dernek ve odalarında bulunduğu 34 demokratik kitle örgütü destek verdi. Kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi için etkinlikte turuncu renkli balon, kaşkol ile üzerinde kuş simgesi bulunan ve özgürlüğü simgeleyen bronşlar dağıtıldı.

Kadınlar, tırnaklarına turuncu ojeler sürerken, kadına karşı şiddetin son bulmasını isteyen katılımcılar, yürüyüş yolunda bisikletle ve yürüyerek 3 kilometrelik parkuru tamamladı. Yürüyüşe katılanlar ellerinde kadına şiddete karşı tepkileri içeren dövizler taşıdı. Etkinliğin sonunda katılımcılar tarafından gökyüzüne turuncu balonlar bırakıldı. Soroptimist Kulübü Başkanı Avukat Jülide Keleş Yarışan, amaçlarının kadına karşı şiddetin son bulmasını sağlamak olduğunu belirtti.

BALIKESİRBalıkesir Edremit'te de kadınlar 25 Kasım için bir araya geldi. Kadınlar yaptıkları etkinlikte katledilen kadınları andı.

ESKİŞEHİR

İsmet İnönü Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan Eskişehir Kadın Meclisi üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında kadına yönelik şiddeti protesto etti. Basın açıklamasını okuyan Ceren Çavdar, kadınlara yönelik her türlü şiddetin arttığı bir dönemden geçildiğini anlattı.

Ceren, "Kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddet; kadın cinayetleriyle sonuçlanabiliyor. Yasaların uygulanmaması, cezasızlığın varlığı, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar gibi sistemli politikalar sonucu kadına yönelik şiddet artıyor.Toplumun her kesiminden kadınlar, kadın meclislerinde birleşiyoruz ve en gür sesimizle 'Kadın meclisleri gelecek, şiddet bitecek' diyoruz" dedi.

ANTALYA

Antalya'da ise kadınlar Cumhuriyet Meydanında buluşarak basın açıklaması yaptı. Kadınlar okuduğu açıklamada talepleri için mücadele çağrısı yaptı.

Hükümet temsilcilerinin hemen her gün kadını aşağılayan yeni söylemleri kadına yönelik şiddeti arttırdığı dile getirilen açıklamada "Biz kadınlar ve LGBTİ+ bireyler, özgürlüğümüze, bedenimize, hayatımıza, kadın mücadelesine yönelik saldırıları ve nefret dilini kabul etmiyoruz. Yaratmaya çalıştığınız korku ve baskı ortamına karşı en çok kadınların mücadelesinden korktuğunuzu biliyoruz. Bedenimizin, kimliğimizin, cinsel yönelimimizin, emeğimizin, hayatımızın, haklarımızın, gasp edilmesine ve biz kadınların daha da ezilmesine yol açan cinsiyetçiliğe, laiklik karşıtı tutuma, tüm baskı, dayatmalara, şiddette ve erkek iktidarına karşı Mirabel kardeşler gibi yılmadan, usanmadan mücadeleye devam edeceğiz" denildi.

AYDIN

Aydın'da kadınlar Aydın Kadın Dayanışma Platformu çağrısıyla buluştu. Özgecan Arslan parkında toplanan kadınlar 'Erkek - Devlet Şiddetine Direniyoruz Haklarımızı Hayatlarımızı Savunuyoruz' pankartıyla Kent Meydanına yürüdü. Erkekler tarafından katledilen kadınların isimlerinin okunduğu basın metninde kadın mücadelesi çağrısı yapıldı.

ZONGULDAK

İstasyon Meydanı'nda buluşan Zonguldak Kadın Platformu Madenci Anıtı'na yürüdü. Platformdan kadınların yaptığı açıklamada KHK'lerın kadınların kazanımlarını bir bir ellerinden aldığını ifade edilerek, "Kadın cinayetlerini durdurmak için, tacize ve tecavüze ve de haksız tahrik indirimine son vermek için, AKP'nin kadın düşmanı politikalarına son vermek için, Güvencesin ve kayıt dışı kölece çalışmaya hayır demek için, nefret suçlarına dur demek için, OHAL'in son bulması için, Laik-Seküler yaşamı savunmak için, savaşa karşı onurlu bir barış inşa etmek için, Emeğimiz-bedenimiz-kimliğimiz bizimdir demek için haklarımızı ve hayatlarımızı elimizden almak isteyenlerden hesap sormaya devam edeceğiz." dendi.

BOLU

25 Kasım dolayısıyla kadınlar yürüyüş düzenledi. Bolu Kadın Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Belediye Meydanı'nda buluşarak Kardelen Meydanı'na yürüdüler. Yürüyüş sırasında kadınlar “Müftülük yasası geri çekilsin, Susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat etmiyoruz, Kadın cinayetleri politiktir sloganları attılar.

Öte yandan yürüyüşte Bolu'da işlenen kadın cinayetleri de unutulmadı. Erkek arkadaşları tarafından saldırıya uğrayarak öldürülen Dilay Gül ve Berfin Eren'in fotoğrafları ile yürüyüşe katılan kadınlar olanları unutmadıklarını söylediler. ‘Öldüren sevgi istemiyoruz' diye slogan attılar.

Kardelen Meydanı'nda okunan basın açıklamasını Sevcan Altun Bozdoğan okudu. Bozdoğan 25 Kasım'ın tarihsel sürecinden bahsettikten sonra, AKP iktidarında kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddettin taciz ve tecavüz olaylarının arttığına ve iktidarın bunu önlemeye yönelik hiçbir çabasının olmadığını hatta bu gelişmeleri teşvik ettiğini belirtti.

SAMSUN

Samsun 25 Kasım Kadın Platformu, Samsun eski Konak Sineması önünde eylem yaptı. Kadınların yapktığı şiddet piramidi ve katledilen kadınların fotoğrafları dikkat çekti.

Basın açıklamasını 5 kadın okudu. Açıklamanın ardından eylem alanına olay yeri inceleme şeridi çekilerek katledilen kadınlar canlandırıldı.

YApılan basın açıklamasında "Hayatlarımızı, anneliğe, aileye, şiddete hapsetmeye çalışan yasalara ve yargıya, nasıl bir hayat yaşayacağımızı bize dayatan adamlara, o adamları koruyan tek adama itaat etmiyoruz! Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz!" denildi.

KOCAELİ

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla Yenikent Mahallesinde muhtarlık önünde buluşan kadınlar basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Fatma Şahin, "Bundan tam 57 yıl önce okyanus ötesinde kadınların direnişinin simgesi haline gelecek olan kızkardeşlerimiz Mirabeller dönemin diktatörünün güçleri tarafından katledildi. 25 kasım kadınların şiddete tacize tecavüze sömürüye dur dediği sesini yükselttiği bir gün olarak varlığını sürdürüyor. Bizlerde her gün televizyonlarda izlediğimiz kızkardeşlerimizin katlediliş ve şiddet hikayelerine dur demek için alandayız" dedi.