ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İHD, Kürdistan'da kadına yönelik şiddetin bilançosunu açıkladı

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, Kürdistan'da son bir yılda 7 kadının intihara sürüklendiğini, 8 kadının aile içi şiddete maruz kaldığını, 15 kadının toplumsal alanda şiddete uğradığını ve 19 kadının bedenini satmaya zorlandığını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 14:37

DİYARBAKIR - İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, Kürdistan'da 25 Kasım 2016 ile 25 Kasım 2017 tarihleri arasında yaşanan kadına yönelik şiddete ilişkin hazırladıkları raporu basın toplantısıyla açıkladı.

İHD Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Avukat Hatice Demir, Türkiye'de kadın erkek eşitsizliğinin giderek derinleştiğinin altını çizdi. Demir, Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) 2017 cinsiyet eşitliği endeksine göre, kadınların ekonomik ve siyasi hayata kalımı ile eğitimi ve sağlık gibi sosyal hizmetlere erişiminde 144 ülke arasında Türkiye'nin 31'ci sırada olduğunu hatırlattı. Demir, tablonun Türkiye'nin cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda uluslar arası sözleşmelerin kendisine yüklediği sorumluluklarının gereğini yerine getirmediğini söyledi.

Türkiye'de siyasi iktidarın kadın hayatına müdahale ettiğini söyleyen Demir, yargıya intikal eden kadına yönelik şiddet, cinsel taciz ve cinsel saldırı dosyalarında etkili soruşturmaların yürütülmediğine kaydetti. Demir, çok sayıda dosyanın yargı eliyle sürüncemede bırakıldığını, kadına yönelik şiddet davalarında erkek hala failin haksız tahrik, iyi hal indiriminden yararlandırıldığına tanıklık ettiklerini vurguladı.

OHAL ile birlikte kadınların yaşadıkları hak ihlallerinin vahim boyutlara ulaştığına dikkat çeken Demir, "OHAL ile bütün hak ve özgürlükler sınırlanmış, KHK'lar ile binlerce insan haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmış, kadın dernekleri kapatılarak kadınların hak arama olanakları kısıtlanmış ve kadınlara yönelik şiddetle mücadele sekteye uğramış, yerel yönetimlere kayyım atanarak kadın kazanımları yok sayılmış, gebe-emziren kadınlar uzun gözaltı sürelerine maruz bırakılmış, çocuklu kadınlar tutuklamış, cezaevlerinde yaşanan işkence ve kötü muamele ayyuka çıkmıştır" diye konuştu.

Ortadoğu'da yaşanan savaşta kadınların sistematik cinsel işkenceye, tecavüze, köleleştirmeye, cariyeleştirmeye maruz kaldığını, savaş ganimeti olarak kaçırılıp köle ve cariye pazarlarında satıldığını ifade eden Demir, "Yine devam eden savaş nedeniyle yüz binlerce kadın ve çocuk yerini yurdunu terk etmek zorunda bırakılmış ve mülteci konumuna düşürülerek her türlü saldırı tehdidi altında yaşama tutunmaya çalışmaktadır" diye kaydetti. Kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın insan hakkı ihlali olduğunun altını çizen Demir, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı politikalar sonlanana dek mücadele edeceklerini söyledi.

Rapora göre, son bir yıl içerisinde 7 kadının intihara sürüklendiği, 8 kadının aile içi şiddete maruz bırakıldığı, 15 kadının toplumsal alanda şiddete uğradığı, 19 kadının ise bedenini satmaya zorlandığı açıklandı. Demir, gerçek verilerin bunların çok üstünde olduğuna da dikkat çekti.