ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK Kadın Meclisi: Zulme karşı direnişimizi büyüteceğiz

25 Kasım'a ilişkin açıklama yapan HDK Kadın Meclisi, "Zulme karşı direnişi giyinmeye devam edeceğimizi ve kadınların birleşik mücadelesiyle kadın devrimini bu topraklarda da var kılacağımızı belirtiyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 15:34

HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Kongresi (HDK;) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

"Erkek devlete karşı birlikte direniyor, kadın özgürlüğünü örgütlüyoruz" diyen HDK Kadın Meclisi, "Direnen, mücadele eden, kadın olarak kendi iradesiyle eşit, özgür ve sömürüsüz bir dünya tahayyül eden kadınlara yaklaşım, erkek devlet akıl ve pratiğinde kendine ancak katliam, cinsel şiddetle yer bulmaktadır. Ortadoğulu kadınlar olarak, Kürt, Ermeni, Türk, Alevi, Çerkez, Süryani, Ezidi, Rum, lezbiyen, trans, biseksüel, emekçi, tüm kimliklerde, karşımızda beliren heteroseksist erkek egemenliğinden beslenen zulümdür" dedi.

Devletlerin zulme soyunduğunda, direnişi giyinenin yine kadınlar olduğunu vurgulayan HDK Kadın Meclisi, "Devlet aklı kadın aklını yeneceğini sanıp hayatlarımıza saldırmaya çalışmaktadır. Yürütülen politikalar da bunun göstergesidir" dedi.

Türkiye'de OHAL ile birlikte artan saldırıların tahammül edilemez boyutlara ulaştığını kaydeden HDK Kadın Meclisi, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"Geçtiğimiz yıl getirilmeye çalışılan çocuk istismarı yasasını, biz kadınlar direnişimiz sayesinde durdurduk. 8 Mart kutlamaları pek çok yerde engellenmeye çalışılsa da, biz kadınlar itirazlarımız ve direnişimiz ile alanlara çıktık ve Taksim'de, Türkiye'de binlercemiz cinsiyetçiliğe, savaşa, beden, emek sömürüsüne karşı dalga dalga itirazlarımızı yükselterek ve umudu büyüttük. 'Kadınlar Birlikte Güçlü' yanyana, omuz omuza durmanın gücünü erkek egemenlere gösterdik. Fakat bu direniş, kadın düşmanı politikaları henüz bitirmemiştir. OHAL ve KHK faşizmiyle, saldırılar hızlandırılmış, kadınlar tarafından kabul edilmeyen müftülük yasası, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın emriyle geçilmiştir. Eğitim müfredatı olanca biçimiyle dinci ve cinsiyetçi muhtevaya büründürülmüş, kadın cinayetlerine rağmen boşanmada 'aracılık' tasarısı da gündemdedir. Emekçi, işçi kadınlar üzerindeki yoğun emek sömürüsü, 'aileci' bir mantıkla daha da yoğunlaşmış ve 'eşit işe, eşit ücret' taleplerimiz torba yasalarla engellemeye çalışılmıştır."

Aynı şekilde, özellikle Kürdistan'da kayyumlarla, OHAL kararnameleri ile kapatılan kadın dernekleri, "erkekleştirilen" belediyecilik anlayışıyla, kadınların dayanışma ve destek ağlarının koparıldığını vurgulayan HDK Kadın Meclisi, "Zulüm büyüktür ama zulmün büyük olduğu her yerde de 'İtaat Etmeyen' kadınlarla direniş daha da büyüktür. 21. yy'da pazarlarda satılan, sesi, sözü, yüzü yok sayılan, yasak kılınan kadınlardan kadın devrimine ulaşılmıştır. Bu fırsatla Rojava, Demokratik Kuzey Suriye topraklarında bu devrimi var eden Kürt, Ezidi, Alevi, Arap, Hıristiyan, enternasyonal tüm kadınları bir kez daha selamlıyor, HDK Kadın Meclisleri olarak zulme karşı direnişi giyinmeye devam edeceğimizi ve kadınların birleşik mücadelesiyle kadın devrimini bu topraklarda da var kılacağımızı belirtiyoruz" diye belirtti.