ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankaralı kadınlar 25 Kasım'da yasakları aştı

Ankara'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü için kadınlar Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Kasım 2017 Cumartesi, 16:59

ANKARA - Ankara'da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Çankaya Belediyesi önünde biraraya geldi ve Sakarya Caddesi'ne "Kadın cinayetleri politiktir", "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Jin, jîyan, azadî" sloganlarıyla yürüdü.

"Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz" pankartının açıldığı eylemde LGBTİ+ Kolektifi "Yasak ne ayol", Arap Alevi Kadın Meclisi "25 Kasım'da direniş başkadır", "Şiddetle mücadele her daim", SKM "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Kadınlar için özgürlük, yaşam için adalet", ÖGK "Özgürlüğe dek öz savanmaya", "Kızıl sopalılar geliyor" dövizlerinin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Özgecan Aslan'ın fotoğrafları taşındı.

Sakarya Caddesi'nde basın açıklamasını okuyan Gönül Kural, sözlerine Mirabel kardeşleri anarak başladı. Gönül Kural, "Kadın mücadelesi köklü ve direngendir; yasalarla, yasaklarla, polis şiddetiyle engellemeye gücünüz yetmez. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlara yönelen şiddete ve bu şiddeti besleyip büyüten düzene ve tek adama karşı sesimizi daha fazla yükselteceğiz" diye konuştu.

Erkek egemen düzenin kadınlarla derdinin bitmediğini söyleyen Kural, "Her fırsatta kadın düşmanı fetvalar veren müftülere resmi nikâh yetkisi veren yasa, yıllarca mücadele ederek kazandığımız haklarımıza dönük önemli bir saldırıdır" dedi. Evlilikte medeni hukuk yerine dini referansları temel alan düzenlemelerin önünün açıldığı vurgulayan Kural, şimdi de boşanmanın önüne dolaylı bir engel çıkaran "arabuluculuk" düzenlemesi üstünde çalışıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde şiddet tehdidinin varlığında evden uzaklaştırmayı düzenleyen 6284 sayılı yasa, "Yuva yıkıyor; özel hayata, aile içine karışılıyor" gerekçesiyle hedef alındığını söyleyen Kural, aslında 6284 sayılı yasanın gereğince uygulanmadığı için pek çok kadının öldürüldüğünü belirtti.

Toplumsal muhalefeti susturmak ve sindirmek dahası ülkeyi yönetmek için OHAL'le, KHK'larla temel haklarımızı askıya alarak şiddetin temel araç haline getirilmesinin kadına yönelik şiddet faillerine de güç verdiğini belirten Gönül Kural, şöyle konuştu: "Kolluk kuvvetleriyle karşılaşan, gözaltına alınan, tutuklanan kadınlar, taciz ve tecavüz ile tehdit ediliyorlar, cezaevlerinde kadınlara dönük şiddet artarak devam ediyor. Savaş politikaları nedeniyle ülkelerinden uzakta kalan mülteci kadınlar şiddette en çok maruz kalan ve yine en çok yok sayılan kesim. Kadınları aşağılayan açıklamalar ve kadın düşmanı uygulamalar, kadına yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün cezasız kalması, hem şiddetin dozunu hem de şiddete maruz kalan kadın sayısını artırmaktadır."

Meclis'te kadınların yaşamını doğrudan etkileyen yasalar görüşülürken, kadınlara Meclis'e girme yasağı konulduğunu hatırlatan Kural, "Düzenlediğimiz kadın eylemlerinden dolayı bizlere davalar açıldı. Kadın mücadelesinin sesini kısmak amacıyla, kadın ve çocuk hakları için yıllardır mücadele veren dernekler ve kadınların mücadelesinin sesi olan yayınlar kapatıldı" dedi.

Ankara Valiliği'nin LGBTİ etkinliklerini yasaklanmasına tepki gösteren Kural, "Toptancı bir yasak ile LGBTİ'lere yönelik ayrımcılığı meşrulaştıran, LGBTİ varoluşunu kriminalize eden, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan ve LGBTİ örgütlerini çalışamaz hale getiren bu yasak kabul edilemez" diye belirtti.

Basın açıklaması sonrası sokak tiyatrosu yapan kadınlar, eylemlerini şarkı ve halaylarla sonlandırdı.