ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la telefon görüşmesi gerçekleştirirken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "ABD artık YPG'ye silah vermeyecek" açıklaması geldi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Kasım 2017 Cuma, 18:16

ANKARA- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı ofisi iki lider arasında Suriye, Soçi zirvesi ve ikili ilişkiler konusunda fikir alışverişi olduğunu belirtti. İlerleyen saatlerde görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapılması bekleniyor.

ABD Başkanı Trump, bugün görüşmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğine yönelik tweet atmıştı. Trump tweet'inde "Bu sabah, Ortadoğu'da bana miras bırakılan karmaşık duruma barış getirmeye ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşuyor olacağım. Hepsini halledeceğim ancak bu 6 trilyon dolara ve hayatlara mal olan bir hata. En başından beri oraya girmemeliydik" ifadesini kullandı.

Trump, Ortadoğu'da kaybedilen hayatların ve 6 trilyon doların telafisi olmadığını ancak bunun üstesinden geleceğini söyleyerek bir önceki Obama yönetiminin Ortadoğu politikasını isim vermeden eleştirdi.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, twitter hesabından fotoğraf paylaştı ve "Bugün ABD Başkanı Sayın Donald Trump ile verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik" diye yazdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "ABD artık YPG'ye silah vermeyecek" açıklaması yaptı.

KREMLİN: TÜRKİYE'NİN TUTUMUNU DİKKATE ALIYORUZ

Öte yandan bugün Rusya'dan da bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Türkiye'nin Kürtlerle ilgili tutumunu dikkate aldığını söyledi.

Basın mensuplarının sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi'de yaptığı açıklamayı değerlendiren Peskov, "Türk partnerlerimizin tutumu dikkate alınıyor" dedi.

Erdoğan, Soçi'deki üçlü zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye Ankara'nın PYD ve YPG'ye bakışını anlattığını ve Rus liderin "Türk hükümetinin bu konudaki hassasiyetlerini paylaştığını" söylemişti.