ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

En önemli sorun ekonomi, iyimserlik oranında düşüş var

"Türkiye'nin en önemli sorunları" arasında "ekonomi" ilk sıraya yükseldi. Türkiye halkları gelecek konusunda iyimser değil.

Etkin Haber Ajansı / 24 Kasım 2017 Cuma, 14:47

HABER MERKEZİ- Türkiye'de halk, en önemli sorun olarak ekonomiyi görüyor.

Dünya Gazetesi'nin Xsights'a yaptırdığı araştırmaya göre, emekçiler "tüm sorunlarım bir yana ekonomi bir yana" diyor.

"Toplumsal Nabız Anketi"nin üçüncü çeyrek sonuçlarında ankete katılanlar, "Bugün Türkiye'nin karşı karşıya olduğu en önemli mesele sizce nedir?" sorusuna yüzde 53 ile "ekonomi" yanıtını verdi. Bu oran yılın ilk çeyreğinde yüzde 39, ikinci çeyrekte ise yüzde 49 düzeyindeydi.

GELECEĞE İLİŞKİN İYİMSERLİK DÜŞTÜ

26 kentten 1500 kişi ile gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, geleceğe ilişkin "iyimserlik" oranında da düşüş gözleniyor. Ankete katılanların yüzde 44'ü "gelecek 5 yıl içinde ülkenin genel durumunun bugünkünden daha kötü", yüzde 27'si ise "daha iyi" olacağını öngörüyor. Yani her dört kişiden sadece biri geleceğe daha iyimser bakıyor. Geleceğe ilişkin iyimser beklenti taşıyanların oranı ikinci çeyrekte yüzde 46 düzeyindeydi.

Ankete katılanların yüzde 19'u devlet hizmetleri arasında en çok din hizmetlerinden memnun. Din hizmetlerini, ulaşım ve sağlık takip ediyor. Son üç sırada ise yargı, eğitim ve ekonomi yer alıyor.

Ankete katılanlara TEOG değişikliği de soruldu. Değiştirilmesini desteklemeyenlerin oranı yüzde 47.

Bu arada, ankete katılanların siyasi parti tercihlerinde en büyük pay AKP'de.