ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

PYD: Soçi'deki kongreye katılacağız

Soçi'deki üçlü zirvenin ardından konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, "Soçi'deki kongreye katılacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 23 Kasım 2017 Perşembe, 13:42

HABER MERKEZİ - Soçi'deki üçlü zirvenin ardından konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, "Soçi'deki kongreye katılacağız" dedi, Cenevre'ye katılabilmeleri için de BM'nin adım atması gerektiğini söyledi.

Gazete Karınca'nın haberine göre; Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Şahoz Hasan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Soçi'de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA) Kürtçe Servisi'ne konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Kürtlerin IŞİD'le mücadelesine dikkat çekerek, Suriye'ye dönük yapılacak toplantılara Kürtlerin katılmamasının toplantıları daha baştan sonuçsuz kılacağını belirtti.

PYD Eş Başkanı Hasan, Rusya tarafından Soçi'de yapılacak kongreye davet edildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
"Soçi'ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi'ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. Efrin, Kobane ve Cezire'nin özerk yönetimleri olarak Soçi'de hazır bulunacağız."

PYD Eş Başkanı Hasan ayrıca, IŞİD'den yeni kurtarılan Rakka ve Minbiç gibi bölgelerin de Soçi'de düzenlenecek kongreye katılacaklarını açıkladı.

CENEVRE İÇİN DE ÇAĞRI

Soçi'de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin Cenevre Konferansı için önemli bir adım olacağını belirten PYD Eş Başkanı Hasan, Birleşmiş Milletler'in (BM) Kürtlerin Cenevre Konferansı'na katılımı için adım atması gerektiğinin de altını çizdi.